foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 04.5 05, 8:38    Naslov sporočila: Srnjaka srbijo rogovi Odgovori s citatom

Morda prehitevam, ker še nimam fotk, kako je srnjak pri meni na ranču olupil dva bora in sekvojo. Že v naslovu nisem napisal, da dela škodo. Namreč ljudje smo zelo sebični in vse, kar nam ni všeč oziroma ne prinaša profita, je nepomembno ali škodljivo. Bramor je škodljivec na vrtu, pa če obžre samo tri solatke. Š čim pretežno hrani južna postovka svoje mladiče, ki je žal iz Lj. Barja izginila ? Moram reči, da ko sem to zagledal, sem se zelo razhudil nanj. Čeprav so bila omenjena tri drevesa zaščitena z lesenimi letvami, zvezanimi okoli debla, je vse razmetal. Upal sem, da če se loti večjega bora, ki ima že močno lubje, ne bo lubja olupil, a ga je. Samo na eni strani je še tanka povezava, tako da se pretakajo sokovi. Ob vsem tem sem razmišljal takole: Žival ne pozna hudobije, niti najmanj se mu ne sanja, da dela škodo, še manj, da jezi mene. Še vedno sem jezen nanj, a hkrati ponosen in to mislim, da je vredno, da si je izbral svoj prostor, kjer počiva, označuje svoj teritorij in si drgne rogove, ker ga pri rasti močno srbijo, prav pri meni. Tu ima srna tudi vsako leto svojega bambija. Morda je ta fakin celo eden od tistih, ki so bili tu skoteni. Žival še kako čuti, kdo mu je sovražen in kdo mu nič slabega noče. V ponedeljek je bil pri meni prijatelj iz Brežic, ki je sicer lovec, a sila pameten in pošten možakar in ko si je to stvar ogledal, je dejal, da imam tu kapitalca. Po višini olupljenega debla (namreč, ko si drgne rogove, zelo upogne glavo navzdol), sklepamo, da je izredno velik in visok srnjak. Pred lovci pa se tak »maček« pomaga tako, da prihaja na plano ob polnoči pa nekje do druge ure zjutraj, podnevi pa opoldne, ko tudi približno ni nobenega lovca. Take izkušnje dobi z leti in to ga obvaruje pred kratkim življenjem, ki mu ga določijo lovci.
Ali ni čudovito, ko Bibi jedo živali iz roke, srnjak pa si deli prostor dobesedno na mojem dvorišču – mislim, kakšno zaupanje je to, to je nepojmljivo. To je pravzaprav ganljivo do skrajnosti. Joj kako smo domišljavi, ko trdimo, da žival nima čustev – pa kako je pes lahko ljubosumen, ko pobožamo drugega psa ali navsezadnje, da ti divja žival je iz roke – mar zaupanje ni čustvo ? Ljubosumje je pa sploh največje čustvo.

fotke pridejo naknadno

lp Blaž
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 04.5 05, 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo povedano!
Tudi mene je že nekajkrat šokiralo, ko sem opazil kakšno nerazumevanje in agresivnost pokažejo ljudje ko jim srnjak uniči recimo eno sadiko na vrtu. In čeprav jim ta sadika v praktično sploh ni pomembna bi radi živali pregnali čimdalj od svojega, namesto da bi si jih vsaj za trenutek ogledali, razmislili, občudovali to čudo narave....


LP Dan


PS: Komaj čakam na fotke!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 04.5 05, 11:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O zaupanju

Še bolj podlo pa je, da nekdo najprej zgradi zaupanje pri nekomu, potem ga prekliče in udari z vso silo. Ob tem se spomnim filma MISSION, kjer sta za mene odigrala svojo eno najboljših vlog Robert de Niro in Jeremy Irons. To je bil film, pri katerem smo odhajali iz kinodvorane vsi s solzami v očeh. Tisti preprost človek, Indijanec iz bolivijskih pragozdov, ki je takrat prvič zagledal belca, je dobil tako zaupanje v njega, da se mu je pustil pokristjaniti, nato pa so zaradi spora med Španijo in Portugalsko pobili čisto vse in to med mašo, ki jo je vodil glavni misionar Gabriel (Jeremy Irons). Zelo podobno, kot da se srnjaček približa človeku, ta ga spravi v ogrado, ga carta, hrani in ga na koncu požre.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 04.5 05, 11:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja v Missijonu sta človeška norost, agresija, na drugi strani pa zaupanje in ljubezen lepo prikazana.


Mogoče malo offtopic, ampak na misel mi je prišel še en film: Dersu Uzala od režiserja Akira Kurosawa, o lovcu samotarju s sibirije njegovi povezanosti z naravo in človekom.
Film vsekakor priporočam, eden boljših kar sem jih videl...



LP Dan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
Mat-jaz



Pridružen/-a: Ned Jun 2005 11:15
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: 05.6 05, 19:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pred parimi leti sva se z ženo preselila iz mesta na deželo. Tudi pri nama se je do lanskega leta hodil srnjak drgnit na jelko, do predlanskega leta pa drugi srnjak na macesen. Starejši vaščan mi pe povedal,
če seveda ni "lovska", da si srnjak v času rukanja dišavi z izbranim vonjem drevesa, zato se hodijo drgnit vsak na svoje izbrano drevo in to vse življenje.
Drugo kar ima srnjat rada so popki vrtnic. Vsako leto nama jih oberejo, zanimivo. Upam da mi jih bo kdaj uspelo fotografirati pri delu.

Lep pozdrav, Matjaž
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...