foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
jpreg78
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:24
Prispevkov: 31
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: 05.4 05, 20:17    Naslov sporočila: Kako se prikrivati? Odgovori s citatom

Jaz bi pa enega prosil, da mi pove kako se uspešno približati ptici, da bi jo lahko recimo fotografiral s svojo kamero.Imam goriščnico do 380mm.Ali obstaja kakšen poseben način poleg neopazne obleke seveda.Prav tako me zanima za druge žuželke.Recimo prejle sem videl zelo lepo fotografirano kobilico.ne vem kaj delam narobe, ampak meni ugrejo že na 2m kaj šele, da bi naredil takšen makro posnetek. :(

Če ima kdo kakšen koristen nasvet, ga lepo prosim, da mi ga pove.Potem se bomo pa šli makro in tele supermodele. :D Že sedaj pozirajo pa ne pridem nikoli do njih.
_________________
Lepo-lepše-narava.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 05.4 05, 20:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmm mogoče bi šlo iz zasede :wink:
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
lisjak



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 11:09
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 6:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo,

Sem nov tule gori in s fotolovom šele začenjm, vendar imem nekaj izkušenj iz ostalih področij.
Pri prikrivanju moraš maskirati vonj in svojo silhueto. Npr. srnjad zelo slabo vidi, vendar odlično voha. Vtem primeru je potrebno dobro prikriti vonj. Po drugi strani pa ptice dobro vidijo in lahko opozorijo ostala bitja v okolju. Posledica tega je, da moraš prikriti svojo silhueto.
Ker sprašuješ za fotografiranje ptic se pri maskiranju vonja ne bom posebej ustavljal, in bom raje napisal nekaj o maskiranju silhuete. Najenostavnejša je maskirna obleka, vendar vojaške obleke niso najboljše, ker imajo preostre prehode med barvnimi lisami, gladko blago pa se še "sveti". To drugo težavo z lahkoto rešiš tako, da s smirkovim papirjem obdelaš tkanino. Obraz si zaščitiš z maskirnim šalom ki ga dobiš v Avstriji. Če pa imaš voljo in čas pa si izdelaj maskirno obleko s trakci. Zadevo uporabljajo ostrostrelci in je resnično dobra in tudi deluje. Trakci na obleki delujejo tridimenzionalmo, ne odbijajo svetlobe...Dodatna uporaba priročnih maskirnih sredstev( trava, vejice...) pa učinek obleke samo poveča. Slabost: teža, vpija vlago, ter mimoidoči te čudno gledajo. V te trakce maskiram tudi svojo opremo
Uporabne so tudi maskirne mreže, šotorka in priročna sredstva. Lahko pa si izdelaš opazovalnico iz vej. Sprva je to tujek v okolju, vendar se živali sčasoma navadijo novega objekta. Takle bivak lahko stoji na ozemlju brez bojazni, da bi ga kdo ukradel kot se lahko zgodi z maskirnim šotorom. Če te kaj zanima bolj podrobno, vprašaj?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
jpreg78
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:24
Prispevkov: 31
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 8:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, saj sem že sam razmišljal nekaj podobnega.Priznati moram, da predvsem o vojaški obleki.Glede na nasvet bom resno razmislil o maskirni mreži in pa o koči iz vejevja.Le-to bom verjetno lahko postavil v trstičju na otoku na Dravi ne da bi me ptičarji linčali. :D

Res je, da sem vpraševal predvsem po pticah, ampak ker pravzaprav nisem ptičar ampak le navdušen amaterski fotograf me seveda zanimajo vsi motivi, tako ptice kot srne,akt fotografija(moja priljubljena :D ),
portreti itd. Pri teh zadnjih sicer ne rabim lovskih maskirnih spretnosti (rezen ko lovim modele za akt fotografijo) vendar pri prvih dveh prav gotovo.Zato te bi prosil, ko si že omenil,da poveš še kaj o maskiranju vonja.Tudi o tem sem že razmišljal.Vem da je dober žajbelj, če z njim natremo obleko.Tudi vem, da moram paziti na smer vetra, ampak sigurno obstajajo še druge metode.

LP.Joco
_________________
Lepo-lepše-narava.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 9:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede vonja: Nekateri pravijo da je dobro če se pred tem vsaj kak dan umivaš samo z vodo (brez mila), obleke pa pustiš viseti zunaj na vetru. Ampak jaz mislim da je še vedno odločujoče to, da se živalim približaš iz smeri proti vetru in v kritju. Če pa veš kje se srnjad (oziroma kar pač iščeš) zadržuje ti pa res priporočam da si tam izbereš dobro mesto in jih počakaš v "zasedi". (Naprimer: višje na pobočju in ob kakšnem drevesu) Če greš srne čakat zjutraj, je potrebno biti na mestu še preden se začne daniti, ko začnejo hodit na pašo na travnike ob gozdu, zvečer pa pred mrakom (recmo da si na mestu že ob 7ih-odvisno od letnega časa). Sicer pa, če te srna ne zavoha potem se dostikrat ne splaši tudi če te vidi, le da si bolj pri tleh in na miru. Če jih zalotiš med gonjo so pa tako ali tako na pol slepi (za to bo priložnost julija, avgusta). Še to, mlada srnjad je večinoma manj pozorna na dogajanje okoli sebe in tudi manj plašna.

Na kakšno bližino bi se pa rad približal, oziroma kakšen objektiv imaš ?


(Na ptiče se ne spoznam, lahko pa še kaj povem od zajčkov, srn...če ne bom vedel se bom pa pozanimal...)

LP Dan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
lisjak



Pridružen/-a: Pon Apr 2005 11:09
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prikrivanje vonja je bolj zapleteno kot prikrivanje silhuete. Ker živimo v sodobnem svetu smo obkroženi z raznimi mili, praški, kozmetiko....Vse to je za živali nenaravno, oziroma moteče. Nekateri priporočajo, da obleko obesimo v gozd, da se navzame vonjav iz okolja. Možno je tudi natreti obleko z aromatičnimi rastlinami. Pri tem moramo biti pazljivi, da uporabimo rastline, ki rastejo na našem območju delovanja. Nekateri poškropijo obleko z močnimi zeliščnimi prevretki. Osebno sem imel največ uspeha za ogledovanje takrat, ko je veter pihal proti meni.
Seveda tudi naša telesa oddajajo svoje vonje. Indijanci so menda pred lovom cca 14 dni jedli le rastlinsko hrano, in uporabljali savno. Poizkusi.
Se pa v ZDA dobi tudi podobleka, ki vsebuje oglje in uničuje človeški vonj. Ne vem kako stvar deluje, lahko pa malo pobrskaš po spletni trgovini Cabelas. Amerikanci, polni vseh mogočih in nemogočih idej pa uporabljajo tudi spreje z vonjem živali.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Ptice Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...