foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 27.2 05, 11:25    Naslov sporočila: Adapterji za Nikon in Canon Odgovori s citatom

Resnično lep in koristen prispevek Rob-a, me je vzpodbudil, da tudi sam delim z vami nekaj svojih izboljšav in rešitev pri opremi digiskopa.
Z nakupom spektiva Zeiss sem moral nekaj narediti tudi z adapterjem, ker prejšnji, ki sem ga uporabljal na Bresser-ju ni bil več dovolj velik.
Rešitev sem našel v možnosti nekoliko dodelane alu-cevi premera 60 mm, s steno debeline 1.5 mm. Ker je premer okularja z gumijastim nastavkom premera 57 mm, je bila rešitev, ki se mi je ponudila pravzaprav enostavna: v cev sem izvrtal luknje premera 4 mm, jih poglobil, vanje pa vstavil kroglice ležaja premera 4.5mm. Kroglice v luknjah drži guma (zračnica kolesa), ki skrbi tudi za prilagodljivost. Kroglice so na razdalji, ki je natančno tolikšna, kakor je dolžina gume, oziroma nekoliko manj, kakor je oddaljenost do leče aparata. S tem sem zagotovil popolnoma tesen prileg leče (pravzaprav zunanjega stekelca Nikon-a) in okularja spektiva. O pomenu te razdalje je pisal že Rob.
Nekaj podobnega sem naredil tudi za Canon A80, kjer pa je odmik nastavljen na največji izhod leč aparata, to je pri cca 2x zoom-u.
Oba nastavka pri montaži na spektiv še dodatno utrdim z elastično vrvico, premera 3mm, deloma zaradi varnosti, več pa zaradi zagotovitve poravnave osi aparata in spektiva.
Brez prožila seveda ne gre in ker pri Nikonu in Canonu ni dodanih daljinskih prožil, kakor je to primer pri Olympusu, sem nosilce za oba modala naredil različno - za Nikon po standardni, serijski obliki, za Canon pa nekoliko drugače, tako da je vrvica prožila spodaj.
Rešitve povečave LCD-ja sem našel podobno kakor je to opisal Rob - pregledovalnik diapozitivov je kar primerna zadeva, pa sem uporabil dve varianti z enakim uspehom.

In še nekaj slik:


To je adapter za Nikon-a, elastična vrvica je v tem primeru za fiksiranje aparata v adapter



Sestavljena aparat in adapter



Pri Canon-u sem uporabil originalni bajonetni nastavek, ki ga fiksiram v adapter s pomočjo matice starega objektiva



Sestavljen aparat z adapterjem



Žična prožila, levo za Nikon, desno Canon


Povečevala LCD-ja, levo za Nikon tega pripnem na aparat z elastiko, desno za Canon, ki se enostavno natakne na vrtljivi zaslon aparata


Komplet diaskopa z aparatom Nikon CP 4500



Diaskop z aparatom Canon A80

Naredil sem si še leseno stojalo (tripod), predvsem zaradi mnenja, kako je lesena oprema manj moteča za ptice v naravi. Oblika in princip tripoda je klasična - geodetska. Nanj sem pritrdil Manfroto vpenjalno glavo, ki jo lahko v horizontalni smeri fino reguliram (oznaka 4) Nosilec spektiva je podaljšan, na prednji strani pa je spektiv še dodatno fiksiran s trakom (oznaka 1), cel nosilec je gibljiv v vertikalni smeri z vijakom (oznaka 3). Na nosilcu je tudi profil za montažo iskala (oznaka 2), ki ga pa še ni...
_________________
LP

Aleš
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Digiskopija Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...