foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
ro-bi
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 23:25
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 12:25    Naslov sporočila: imena Odgovori s citatom

zdravo!
Zdaj, ko že vse skupaj lepo "laufa", sem opazil, da praktično za nobeno žival, ki jo objavim , ne vem imena :oops: (pa na Triglavu še nisem bil :( )
in mi je včasih kar malo nerodno!
Nekateri tukaj ste pa prave enciklopadije in upam, da ne zamerite.
Sem si že sposojeval razne knjige in ugotovil samo to, da so živali na slikah (razen kake pikapolonice) čisto drugačne in bi moral zadevo dobro naštudirati, za kar pa nimam časa (in po pravici- tudi volje)
Res upam, da vam ni odveč dodati kako ime !
Ko bomo imeli pa kako srečanje, se pa oddolžim s kakim pivom :wink:
l.p.
Robi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
jpreg78
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:24
Prispevkov: 31
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: 12.4 05, 18:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj se sekiraš.Je pri meni čisto enako.Nekaj sem se še lovil s knjiigami ampak prehitro obupam.Zato sem pa toliko bolj vesel, da imamo na forumu take strokovnjake.Se bom moral jaz tudi oddolžiti s kakšnim pivom, ko bo kakšno srečanje.

LP.Joco

PS. Aja, o srečanjih pa še nismo govorili.Mogoče pa ne bi bilo tako slabo, če bi se zmenili kdaj za kakšen skupen izlet v naravo. Premislite malo.Mogoče ima kdo kakšen predlog.
_________________
Lepo-lepše-narava.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
silvopst



Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:04
Prispevkov: 3
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: 13.4 05, 11:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se pridružujem obema. Tudi sam sem "bos" glede imen živali in rastlin. Saj za kakšno letalo bi še šlo, za...
Ideja o izletu je odlična. Prej ali slej bo nekdo moral prevzeti pobudo.
_________________
LP Silvo
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 13.4 05, 11:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bi se pridružil vsem trem.
Saj večinoma sem slikal take živali katerih slovenska imena niso problem, glede latinskih pa nimam pojma. :oops:

Hvala, in še čestitke tistim, ki urejajo in vodijo galerijo in forum!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 14.4 05, 7:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Klemen, hojla ! daj prosim dopiši imena, ki sem jih poslal, sicer se nima smisla mučit. - tudi pri kobilici od zadnjič, nosata saranča !

Lp Blaž
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
alenka
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Mar 2005 18:11
Prispevkov: 74
Kraj: Dob - Domžale

PrispevekObjavljeno: 17.4 05, 14:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi meni niso imena padla z neba. Na spletu je kar nekaj strani, s katerimi si lahko pomagamo.
Največ si pomagam s FITO registrom (http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/cirsium/FITOINFO/SifrantOrg.htm) in stranjo www.zaplana.net, imam pa še kakih 10, predvsem tujih strani, kjer primerjam svoj posnetek z njihovimi. Seveda uporabim tudi google.com - potem, ko najdem možno latinsko ime.
Se zgodi, da porabim več ur, da ugotovim, katero rastlino sem slikala :x , a potem sem zadovoljna. Če pa mi nikakor ne uspe, pošljem kak e-mail kateremu od priznanih botanikov.

Če iščete rastline, si morda lahko pomagate tudi z mojo spletno stranjo:
http://www2.arnes.si/~sspamiho/ , kjer je mogoče tudi iskanje po barvi cveta. Seveda pa tu zaenkrat še ni prav veliko rastlin, tudi zato, ker sem se omejila na en sam hrib, le nekaj čez 200.

Žal pa nimam toliko časa, da bi se sistematsko ukvarjala tudi z živalmi. Tu sem tudi jaz bosa :(
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 18.4 05, 8:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ključne besede

Primer pri kobilicah

Poljskega murna vsi poznamo, a želimo najti na spletu več fotografij morda zato, ker smo slikali samičko ali ličinko ali celo drugo vrsto, pa nismo sigurni in želimo fotografije primerjati. Če med ključne besede napišemo samo poljski muren, smo na tujih spletih opleli. Če napišemo FIELD CRICKET, bo sicer v redu, a lahko se zgodi, da je spletna stran samo ljubiteljska in je lahko napačna žival na sliki. Namreč dodano latinsko ime GRYLLUS CAMPESTRIS že pove, da gre za resnejšo spletno stran. Še resnejša je tista spletna stran, kjer bomo poljskega murna našli, če odtipkamo ključno besedo ORTHOPTERA – to so ravnokrilci, kamor spadajo bogomolke, ščurki, paličnjaki, strigalice in kobilice. Tako se nam odpre cela paleta različnih redov, družin, rodov itd. Ko odtipkamo podred ENSIFERA (dolgotipalčnice) ali CAELIFERA (kratkotipalčnice) se nam odpira ogromno vrst, ki sodijo v ta dva podreda.
Zato skušam pri tistih žuželkah, ki jih dokaj poznam, pa fotografi ne veste, dodati bistvene ključne besede, tiste, s katerimi se nam bodo odprle bolj resne spletne strani, s katerimi si boste lahko res pomagali. Zato prosim vse, da dodajo tista naknadna imena in ključne besede.
Saj ni tako grozno kot na prvi pogled izgleda. No, ampak sedaj počasi spoznavate, koliko je tega živega sveta okoli nas. Bodimo veseli, da smo po raznovrstnosti rastlin in živali na tretjem mestu v Evropi.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
jpreg78
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:24
Prispevkov: 31
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: 18.4 05, 13:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Barbi! Se opravičujem, ker nisem takoj spremenil imena, ampak imel sem nepredvidene in nujne opravke ter enostavno nisem utegnil niti pogledati na forum, kaj šele kaj popravljati.Sedaj sem to uredil, če pa bom slučajno kdaj pozabil me prosim opomni.

LP.Joco
_________________
Lepo-lepše-narava.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 20.4 05, 8:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fantje in dekleta,

Če boste imeli pri poimenovanju določene rastline ali živali težave, na primer da sta si dve kobilici sila podobni CHORTHIPPUS BIGUTTULUS in CHORTHIPPUS BRUNNEUS, je bolje napisati Chorthippus sp. (species ali vrsta to pomeni)), s čimer povemo, da je rod chorthippus, za vrsto pa ne vemo. V galeriji je jamska kobilica od Klemena in jaz sem dopisal Troglophilus sp. Ne vemo ali Troglophilus cavicola ali Troglophilus neglectus, obe pa sta v naših jamah. Namreč bolje je napisati nekaj bolj obširnega, na primer žaba, kot pa krastača, v resnici je pa urh.
Toliko okoli težačenja z latinščino :) :) :) Barbi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 12.5 05, 6:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse, ki naložite fotke kobilic, prosim, če lahko, podate lokacijo in datum (mesec, leto), ker mi s tem zelo pomagate. Upam, da se vam tudi jaz kdaj revanžiram s kakšnim poimenovanjem. No, pa veselo na delo :D :D :D
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Milan
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Sep 2006 22:57
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: 28.7 07, 21:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, tudi moje težave so pravzaprav nadaljevanje te teme...
Mislim, da je natančno določanje vrst in podvrst podmena strokovnjakov s področij biologije. Daleč največ fotografiram hitinjačaste živalice, običajno v makru. Ker pa je moje znanje o ugotavljanju vrst čisto nesistematično in naključno, se pogosto odrečem objavi fotografije, saj še rodu ne znam določiti, kaj šele natančno vrsto in podvrsto fotkane živalice.
Zadnjič sem naletel na posebno vrsto čebele, ki je imela posebne koške za nabiranje peloda na zadnjih nogah. Nikakor mi ni uspelo določiti vrste. No, potem sem pa težavo nehote rešil tako, da sem obe uspeli fotografiji pomotoma brisal. Ker pa imam praznenje koša na avtomatiko, mi je ta poslal ti dve fotki v Culukafrijo.
Zakaj pišem o tem? Ker ne vem, kaj bi bila rešitev. Ne objaviti, objaviti s pomanjkljivimi podatki ali kaj.
Ker je med nami nekaj vrhunskih strokovnjakov, bi se lahko obračal na njih, toda ni jih toliko, da jih s tem ne bi vsi nepoznavalci ne bi neskončno obremenjevali.
Kakšen nasvet?

:oops: Milan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
sturm88
uporabnik


Pridružen/-a: Čet Jul 2005 12:41
Prispevkov: 35
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 29.7 07, 11:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti kar objavi fotografije, tudi če ne poznaš imena. Naprimer pri žuželkah je ponavadi tako, da je vsaj red-ovno ( ORDO ) ime relativno enostavno. Nekaj primerov: metulji, kobilice, hrošči,...
Kot sem že nekje napisal, jaz dodam še ime v ednini: metulj, kobilica, hrošč...

Galerija je "ljudske" narave in ni namenjena samo znanstvenikom- sploh ne vem če je kdo gor s takim nazivom.
:lol:


Lp!
_________________
Povsod je lepo, a v naravi je najlepše!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
Milan
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Sep 2006 22:57
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: 29.7 07, 20:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

:P Hvala za bliskovit odgovor, Sturn88! Pripomogel bo k moji sproščenosti pri objavljanju fotk v prihodnje.
Glede zbeganosti pri določitvi rodu pa moram reči, da sem se pred časom že znašel v zadregi. Naletel sem na krilato žuželko zelene barve, ki je še v svojem, ne tako kratkem, življenju še nisem srečal. Spraševal sem se, če je kožokrilec ali ni, je vrsta muhe in podobno. Tudi brskanje po medmrežju mi ni veliko prineslo, saj nikjer ne obstaja možnost določanja vrst po ključu. Podobno pa ima skoraj vsak gobarski priročnik...
Kljub temu sem fotografijo objavil in izvedel, da gre za vrsto ose...
Glede kvalificiranih strokovnjakov v naši galeriji pa sumim, da je strokovnjakinja za botaniko in še kaj Alenka, se mi zdi. Od nje kar frčijo natančne določitve vrst in podvrst, da o latinskih nazivih sploh ne govorim. Podobnih poznavalcev pa je kar še nekaj.
Ali imajo na to temo tudi akademske naslove ne vem, vem pa, da sem vesel, da so tu nekje..!

:lol: Milan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
alenka
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Mar 2005 18:11
Prispevkov: 74
Kraj: Dob - Domžale

PrispevekObjavljeno: 08.8 07, 9:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Milan, hvala za kompliment :oops: , čeprav nisem strokovnjakinja (študirala sem povsem drugo smer). Moje znanje je pridobljeno iz čistega veselja do opazovanja narave, podobno kot pri Smari (Marjanu) in zaradi poklicne deformacije (prfoksi radi pametujemo in učimo druge) včasih zbujam vtis strokovnosti. Res pa je, da imam nekaj literature (ki si jo lahko, če ga stvar zanima, nabavi vsak), in izkušenj v iskanju po spletu (ki pa je precej nezanesljiv vir z mnogo napakami).

Med člani galerije je največji strokovnjak iz botanike Nejc Jogan. Nekaj drugih še sumim, da so študirani biologi (pa ne bom imenovala nikogar, da ne bi koga pozabila in izzvala zamere).

LP, Alenka
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> O galeriji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...