foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
Nogavicka
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 19:07
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: 18.3 08, 22:18    Naslov sporočila: Jih še hranite? Odgovori s citatom

Letošnja zima je kar prizanašala pticam. Ni bilo hudega mraza, pa tudi snega ne preveč. Kljub temu jih hranim vso zimo, pa še sedaj, ko je zunaj pravzaprav že pomlad in je topleje. Včasih jih kakšen dan ni, potem pa spet pridejo in me razveseljujejo s svojo navzočnostjo, pa še zjutraj mi lepo zapojejo. Sem pa opazila, da so bile letos siničke precej manj pogoste kot prejšnja leta, liščkov in dleskov pa sploh nisem videla. Predvidevam, da zaradi mile zime...
Zanima me tudi, ali je za valilnice že prepozno?

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 19.3 08, 7:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za brgleza prepozno, za sinice skrajni čas. Je pa še kar nekaj časa za vijeglavko. Sinicam bo prav prišlo za drugo leglo. Brglez ima samo eno leglo.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 21.3 08, 22:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gnezdilnice (pravilneje kot valilnice :) ) lahko postaviš kadarkoli. Samo, če bodo za to sezono prepozno nameščene pač ne bodo zasedene, vsaj s prvim leglom ne, lahko pa so kasneje, recimo maja (večina manjših ptic ima dva zaroda), ali pa bodo počakale na drugo leto oziroma jesen, ko jih nekatere vrste uporabljajo za spanje.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Nogavicka
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 19:07
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: 26.3 08, 21:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mil, še dobro, da si me opozoril/a glede imena. Valilnica je ime, ki je pri nas doma udomačeno in pravzaprav sploh nisem poznala drugega izraza. Skratka, gnezdilnica je nameščena. Upam, da si jo je že našla kakšna ptica. V hiši nismo dolgo in zadnji dve leti se je zgodilo, da so ptice gnezdile pod ostrešjem, v zračniku. Do zdaj niso imele sreče z zarodom, saj jim ga je vedno uničila sraka (samo predvidevam). Zato sem se odločila, da jim pomagamo s hiškami/gnezdilnicami.
Ker pa smo pri vsem tem le začetniki, smo napravili takšno, brez vrat. Potem smo se šele spomnili, da bi bilo morda bolje, da namestimo vratca za čiščenje starih in opuščenih gnezd. Je to praksa tudi sicer? Kdaj je potem sploh čas za čiščenje? Ko mladiči odletijo? Ali takrat vsi zapustijo gnezdo?
Upam, da mi ne zamerite začetniških vprašanj. Bom pa vesela vsakega odgovora, ker bi se rada tudi na tem področju še veliko naučila.

Pozdravček vsem,

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 10:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nogavicka je napisal/a:
Mil, še dobro, da si me opozoril/a glede imena. Valilnica je ime, ki je pri nas doma udomačeno in pravzaprav sploh nisem poznala drugega izraza. Skratka, gnezdilnica je nameščena. Upam, da si jo je že našla kakšna ptica. V hiši nismo dolgo in zadnji dve leti se je zgodilo, da so ptice gnezdile pod ostrešjem, v zračniku. Do zdaj niso imele sreče z zarodom, saj jim ga je vedno uničila sraka (samo predvidevam). Zato sem se odločila, da jim pomagamo s hiškami/gnezdilnicami.
Nogavička


V zračniku verjetno ni bila sraka, lahko kuna, morda tudi dež... kako pa sploh veš, da niso bili uspešni? Če ni bilo mladičev v gnezdu (zračnik težko kontroliraš) so se lahko tudi speljali ;)


Nogavicka je napisal/a:
Ker pa smo pri vsem tem le začetniki, smo napravili takšno, brez vrat. Potem smo se šele spomnili, da bi bilo morda bolje, da namestimo vratca za čiščenje starih in opuščenih gnezd. Je to praksa tudi sicer? Kdaj je potem sploh čas za čiščenje? Ko mladiči odletijo? Ali takrat vsi zapustijo gnezdo?
Upam, da mi ne zamerite začetniških vprašanj. Bom pa vesela vsakega odgovora, ker bi se rada tudi na tem področju še veliko naučila.
Nogavička


Ja, gnezdilnica se mora absolutno dati odpret zaradi čiščenja (v starem gnedzu se naberejo zajedavci, pa tudi prostora zmanjka). Najboljši čas za čiščenje je jeseni, recimo septembra, oktobra. Pa previdno odpret, da te ne presenetijo kakšni sršeni ali pa recimo podlesek. Oboje pusti kar v gnezdilnici in se loti čiščenja druge :wink:
Mladiči seveda odletijo, ko toliko dorastejo, pri malih pevkah je to običajno v dobrih 14 dneh po izvalitvi. Res pa je, da nekatere vrste preko zime gnezdilnice uporabljajo kot spalna mesta.

Lep pozdrav!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Nogavicka
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 19:07
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 10:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za praktične odgovore! Sploh si ne bi mislila, da bi me v gnezdilnici lahko počakal kak "nepridiprav" in me napadel, zaradi nevednosti. :)

Kar se tiče zračnika, sem se najbrž narobe izrazila: na vrhu hiše, če gledam iz podstrešja, imamo nekakšno luknjo, da se zrači podstrešje. Je zaprta iz notranje strani. Bila so gnezda z jajci, tudi ptice sem videla valiti, a se je zgodilo, da sem zjutraj zagledala celo gnezdo na tleh, z razbitimi jajci. Vsakič mi je bilo strašno hudo ob tem prizoru, zato sem razmišljala, da je bila najbrž kakšna roparica. Pri nas je še kar veliko srak, ker smo ob robu gozda, najbrž pa bi se našla še kakšna druga ptica, ki ponagaja manjšim pticam.

Pozdravček,

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 13:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nogavicka je napisal/a:
Hvala za praktične odgovore! Sploh si ne bi mislila, da bi me v gnezdilnici lahko počakal kak "nepridiprav" in me napadel, zaradi nevednosti. :)

Kar se tiče zračnika, sem se najbrž narobe izrazila: na vrhu hiše, če gledam iz podstrešja, imamo nekakšno luknjo, da se zrači podstrešje. Je zaprta iz notranje strani. Bila so gnezda z jajci, tudi ptice sem videla valiti, a se je zgodilo, da sem zjutraj zagledala celo gnezdo na tleh, z razbitimi jajci. Vsakič mi je bilo strašno hudo ob tem prizoru, zato sem razmišljala, da je bila najbrž kakšna roparica. Pri nas je še kar veliko srak, ker smo ob robu gozda, najbrž pa bi se našla še kakšna druga ptica, ki ponagaja manjšim pticam.

Pozdravček,

Nogavička


Na tako mesto, če prav razumem, bi sraka težko prišla. Mogoče kuna, mogoče tudi veter?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Ptice Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...