foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
Sauron



Pridružen/-a: Ned Sep 2006 9:16
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: 24.9 06, 16:03    Naslov sporočila: Lastovičar - Gosenica Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Upam, da sem našel pravi forum za moje vprašanje. Namreč, včeraj sem na vrtu na peteršilju našel lepo gosenico lastovičarja (http://galerija.foto-narava.com/displayimage.php?pos=-2572). Pomislil sem, da bi mogoče dal gosenico v kakšno posodo, jo malo hranil in potem opazoval preobrazbo v metulja. Gosenico sem že včeraj spustil nazaj, ker nisem vedel kako dolgo traja preobrazba in ali je vse odvisno tudi od temperature. Namreč če bi metulj prišel ven pozimi to ne bi bilo ravno dobro.

Sicer ne vem, če se bom lotil tega me pa vseeno zanima kako dolgo traja preobrazba, je odvisno od mesecev ali od temperature, je varno imeti bubo pozimi v toplem stanovanju, kaj moram dati poleg hrane v posodo v kateri bi bila gosenica, kako velika naj bo posoda,...?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 25.9 06, 8:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imel sem primer dnevnega pavlinčka, katerega gosenica je zašla v sobo na vikendu. Zgodaj spomladi se je izlegel metulj, ker pa ni mogel ven (še nismo odprli okna od tiste sobe), je bil mrtev na tleh.
Imel sem tudi gosenico lastovičarja v škatli, jo postavil v kuhinjo na vrh viseče omare in nekje okoli Božiča je nekaj prasketalo tam gori. Pogledal sem in razvil se je prekrasen metulj, ker pa ni imel kaj jesti, je seveda umrl. Takrat sem bil še majhen, tako da sploh nisem znal ukrepati. Mislim, da je najbolje, da date bubo nekam na hladno (morda klet) in ne prevlažno (plesni !) in počakate nekje do aprila. Po moje bo vse v redu. Sicer pa bo mnogo več vedel kak gojitelj metuljev, morda celo Sturm88.

lp Barbi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Sauron



Pridružen/-a: Ned Sep 2006 9:16
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: 30.9 06, 0:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot sem že rekel, sem gosenico izpustil, ker nisem želel, da bi metulj prišel iz bube pozimi. Danes zjutraj pa je na vogal hiše pred vhodnimi vrati prišla enaka gosenica in danes zvečer je že postala buba. Če si je izbrala takšno mesto, potem bo že prav, samo mogoče je malo preveč izpostavljena. Vogal je nekoliko vgreznjen, tako da milim da je ne bo nihče zadel, samo malo bolj previdni bomo morali biti, ko bomo hodili mimo.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 30.9 06, 7:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pred mnogo leti sem tako preobrazbo pričakoval tudi sam. In jo zamudil, ker sem bil ravno takrat v šoli. Upam, da boš imel ti več sreče!
_________________
LP

Aleš
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Sauron



Pridružen/-a: Ned Sep 2006 9:16
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: 04.9 07, 12:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Buba je na vogalu hiše zdražala do konca ferbruarja, potem pa jo je nekaj pojedlo, verjetno kakšen ptič.
V nedeljo pa sem na vrtu spet našel gosenico in se odločil, da jo bom tokrat dal v kozarec, kjer bo zaščitena pred pticami. V kozarec sem ji dal eno vejico debelo približno 5mm, s katero upam da bo zadovoljna, in nekaj korenja na katerem je bila. Korenje sem obrnil navzdol v kozarec, na koncu pa sem ga zavil v vlažno vato, ki jo po potrebi vlažim, tako da listje ne oveni. Kozarec pa sem prekril z gazo. Zaenkrat gosenica lepo je korenje in ne zgleda, da bi ji kaj manjkalo.
Kozarec imam postavljen na zunanji okenski polici, ki je obrnjena na severno stran, tako da sonce ne bi sijalo v kozarec. Opažam pa, da se v kozarcu nabira vlaga. Morda kdo ve, če vlaga lahko škoduje gosenici?
Zanima pa me še, če lahko bubi kaj škodi, če se jo premika? barbi je omenil, da lahko buba začne plesneti in sem mislil, da bi bubo kasneje prestavil v novo posodo, ki bi ji na straneh naredil luknjice, da bi bila bolj zračna, v primeru, da bi se v kozarcu še vedno nabirala vlaga. Čeprav mislim, da je vlaga trenutno prisotna zaradi svežega listja, ki ga bom odstranil, ko se gosenica zabubi.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Milan
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Sep 2006 22:57
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: 04.9 07, 19:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pred nekaj leti se mi je kmalu po začetku kurilne sezone v kurilnici pojavil lastovičar, lep, kot iz risanke. Očitno je bila buba nekje v kurilnici. Na vse mile viže sem se trudil, da bi ga ohranil pri življenju, pa je bil ves trud zaman. V kronskih zamaških sem mu nastavljal sladkano vodo, razredčen med in kaj vem, kaj še vse, pa ni šlo...
Počasi je ugašal v kotu... :cry:
In ugasnil... :cry:
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Sauron



Pridružen/-a: Ned Sep 2006 9:16
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: 09.9 07, 13:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gosenica je od nedelje od torka lepo jedla korenje. Potem se je ohladilo in je jedla zelo malo. Nazadnje je jedla v petek in zdaj že dva dni nič ne je, samo leze po kozarcu. Mislil sem, da bi se rada zabubila, zato sem iz kozarca vzel nekaj korenja, da je le ta ne bi oviral.
Toda še vedno samo leze po kozarcu, korenju in po vejici, ki je notri, zabubiti se pa noče. Zdaj me že skrbi da kaj delam narobe. Vejica, ki sem jo dal v kozarec (litrski od kumar oz. majoneze) ni nikjer navpična ampak je povsod nagnjena. Bi jo lahko motilo to? Ali morda potrebuje povsem navpično vejico, večji kozarec, večjo vejico ali kaj drugega. Bi moral iz kozarca odstraniti ves korenje, glede na to da ne je več, in notri pustiti samo vejico?
V kolikor se jutri ne zabubi jo spustim nazaj na vrt. Želel sem si opazovati spremembo v metulja toda očitno nekaj ne delam prav. Nisem si mislil, da bo tako zakomplicirano. Upam da mi bo znal kdo kaj svetovati.

Edit: 9.9.2007 20:45
Danes popoldne sem odstranil še nekaj korenja. Pustil sem samo štiri vejice, če bi slučajno še jedla. Kot kaže jo je motilo preveč korenja, kajti očitno potrebuje okoli sebe veliko prostora, listki korenja, ki so segali na vejico pa so jo očitno motili, čeprav sem mislil, da jih bo sama odstranila.
Ko je bila vejica z ene strani popolnoma prosta je začela po vejici nameščati nit in se pritrdila na vejico, to je trajalo nekaj ur. Verjetno bo sedaj vse v redu. Za kdaj drugič pa zdaj vem, da imajo gosenice rade prosto vejico brez motečih stvari okoli nje.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Sauron



Pridružen/-a: Ned Sep 2006 9:16
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: 13.9 07, 21:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Včeraj, po treh dneh odkar se je gosenica pritrdila na vejico, sem imel priložnost opazovati, kako je iz gosenice prilezla buba. Potem, ko je začela migati je trajalo približno 10min, da se je "slekla" in ven je prišla svetlo zelena buba, ki pa je že kmalu začela spreminjati barvo.
Na žalost pa še nimam digitalnega fotoaparata, tako da nisem uspel narediti kakšne fotografije.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14.9 07, 6:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Držim pesti, da se bo tokrat vse dobro končalo!
So pa tvoji opisi dogajanja zelo zanimivi tudi brez fotk.

LP

Aleš
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...