Objavljeno: 07.5 06, 16:19 Naslov sporočila: 10. MEDNARODNI FOTOGRAFSKI EX-TEMPORE KRAS 2006
FOTO KLUB ŽAREK - SEŽANA
organizira
JUBILEJNI 10. MEDNARODNI FOTOGRAFSKI EX-TEMPORE KRAS 2006
POGOJI IN PRAVILA
1. Ekstempore poteka pod pokroviteljstvom Fotografske zveze Slovenije (FZS št.8/2006)in se točkuje po njenih predpisih. Udeležijo se ga lahko amaterski in poklicni fotografi iz Slovenije, zamejstva in tujine.
2. Ekstempore obsega eno temo:
PROSTA v dveh starostnih kategorijah:
1) mladi do 16. leta,
2) nad 16. letom starosti
in dve tehnični kategoriji:
A) analogno (diafilm),
D) digitalno.
3. Vpisovanje in oddajo filmov bo možno opraviti oba dneva od 8. do 20. ure, prenos digitalnih podatkov z nosilcev posnetkov na računalnik pa oba dneva od 15. do 20. ure,oboje v recepciji Kvadratnega stolpa gradu Štanjel v Štanjelu na Krasu.
4. Vsak udeleženec lahko sodeluje le v eni od obeh (analogna, digitalna) kategorij:
a) z enim diafilmom (24 x 36 mm), ki ga prinese s seboj.Obvezni so filmi,ki zahtevajo navaden razvijalni postopek (E-6).Za razvijanje poskrbi prireditelj,ki se obveže,da bo s filmi in diapozitivi ravnal previdno,ne odgovarja pa za morebitne poškodbe ali izgubo le-teh med transportom;
b) ali lahko odda največ 13 datotek (12 +1), pri čemer je prvi posnetek narejen na vpisnem mestu za potrebe arhiva s fotografijo motiva, ki ga določi organizator. Dovoljena je uporaba digitalnih fotoaparatov z zmogljivostjo vsaj 3 milijone točk. Datoteke naj bodo na nosilcih posnetkov v slikovnem formatu .jpg, ki omogočajo prenos na računalnik.
5. Posnetki morajo biti posneti v času trajanja ekstempora na območju Krasa.
6. Vsak udeleženec osebno odgovarja za avtorstvo fotografij.
7. Pristojbina je 2.000 SIT oz. 10 EUR in se poravna sočasno z oddajo izpolnjene prijavnice ob vpisu.
8. Vsak udeleženec bo na zaključni prireditvi prejel katalog razstave.
9. V vsaki kategoriji bodo predvidoma podeljene 1., 2. in 3. nagrada po pravilih FZS in do 5 diplom. Organizator lahko podeli tudi druga priznanja.
10. Dela, oddana na ekstemporu, lahko organizator uporabi v predstavitvene namene v povezavi z ekstemporom in za izdelavo kataloga brez plačila honorarja avtorjem.
11. Dogodka se fotografi udeležujejo na lastno odgovornost. Pri fotografiranju so udeleženci dolžni spoštovati zasebnost ljudi in varovati okolje.
12. Organizator si pridržuje pravico, da del,ki ne ustrezajo pogojem in pravilom razpisa,kršijo avtorske pravice, so drugače sporna ali zanje ni bila plačana pristojbina, ne predloži žiriji.
13. Pogoji ekstempora veljajo za vse udeležence. Odločitve žirije so dokončne. S sodelovanjem na ekstemporu fotograf sprejema vsa zgoraj navedena pravila in z njimi soglaša.
ČASOVNICA:
-20. in 21. maj 2006 -izvedba 10.ex-tempora »KRAS 2006 « (fotografiranje)
-27.maj 2006 - žiriranje del
-do 12. junija 2006 - obvestilo o rezultatih
-17. junij 2006 - javna objava rezultatov in predstavitev sprejetih in nagrajenih del - dvorišče gradu Štanjel v Štanjelu
ŽIRIJA: Oddana dela bo ocenila tričlanska mednarodna strokovna žirija v sestavi:
-Valter Nanut, MF FZS;
-Meta Krese, urednica revije Fotografija;
-Peter Pokorn,ml., KMF FZS, AFIAP.
Avtor
Sporočilo
dushan uporabnik
Pridružen/-a: Čet Apr 2005 8:04 Prispevkov: 22
Objavljeno: 16.5 06, 13:48 Naslov sporočila:
Foto klub Žarek – Sežana ima novo internetno stran, na kateri boste lahko tudi kaj več izvedeli o Extemporu: http://www.fotoklub-zarek.si/
LP
Avtor
Sporočilo
dushan uporabnik
Pridružen/-a: Čet Apr 2005 8:04 Prispevkov: 22
Objavljeno: 18.5 06, 13:39 Naslov sporočila:
Splošno o pojmu kras
Beseda kras ima danes v slovenskem jeziku več pomenov. Pisana z veliko začetnico - Kras pomeni pokrajino med Tržaškim zalivom, Goriškim poljem, Vipavsko dolino, Pivko in Brkini. Na Krasu, ki ga zaradi boljše ločljivosti strokovni krogi zadnji čas imenujejo tudi Matični Kras, Klasični Kras ali Tržaško-Komenski Kras, so doma Kraševke in Kraševci.
O pokrajini Kras
Kras je zakrasela planota, ki je dala ime kraškemu svetu in kraškim pojavom širom sveta. Njen manjši del je v Italiji, kjer ga Italijani imenujejo Carso. Večji del v jugozahodni Sloveniji meri 429 kvadratnih kilometrov, na katerih živi ca. 20.000 ljudi. Po zahodni meji Krasa, kjer se planota stika z Padsko nižino, poteka izrazita, več kot tisočletje nespremenjena narodnostna meja med italijansko/ furlanskim prebivalstvom na ravnini in slovenskim na vzpetem svetu.
Planota se dokaj strmo dviguje nad sosednje pokrajine, z izjemo na jugovzhodni strani, kjer je stik manj izrazit. Značilna je močna prevlada apnenca s številnimi površinskimi in podzemeljskimi kraškimi oblikami. Najbolj znane kraške jame so Vilenica (s prvimi obiski v letu 1633 verjetno najstarejša turistična jama na svetu), Lipiška jama, Divaška jama, Kačna jama, Briškovska jama (Grotta Gigante) v Italiji in v UNESCO seznam svetovne dediščine vpisane Škocjanske jame na jugovzhodnem robu pokrajine. Povprečna nadmorska višina je 334 metrov. Planota se postopoma znižuje od jugovzhoda proti severozahodu. Najvišji vzpetini sta Veliko Gradišče (741m) na južnem in Trstelj (643m) na severnem obrobju.
Zaradi strme stopnje, preko katere se Kras spušča k morju, ga blažilni vplivi morja težje dosegajo. Ker ga na severovzhodu obdajajo visoke kraške planote, kjer se stikajo sredozemski in celinski vplivi, sta značilni dobra prevetrenost in v zimskem času pogosta burja. Kljub obilju padavin, zaradi zakraselosti, z izjemo Doberdobskega jezera v Italiji ter majhnih lokev za tradicionalno vodooskrbo prebivalstva in kali za vodooskrbo živine, ni površinskih voda. Tekoče vode na njegovem obrobju poniknejo. Značilna prst je rdečkasta jerina - terra rosa. Gozdna površina se je zaradi zaraščanja oddaljenih in manj kakovostnih kmetijskih zemljišč, kar je posledica zmanjšanja vloge kmetijstva, precej povečala. Najbolj zastopane drevesne vrste so črni gaber, hrast in umetno nasajen črni bor. Zaradi površinske sušnosti je Kras požarno najbolj ogrožena slovenska pokrajina.
Tradicionalno vodilni kmetijski dejavnosti sta vinogradništvo, katerega najbolj slaven proizvod je vino teran, in predelava svinjskega mesa v pršut. V preteklosti je bila ob furmanstvu najpomembnejša nekmetijska dejavnost lomljenje apnenca v kamnolomih. V novejšem času se razvijajo industrija, drobno gospodarstvo, promet, trgovina in turizem. Glavno turistično središče je Lipica s kobilarno in drugimi turističnimi objekti.
Kras spada med najstarejša poselitvena območja v Sloveniji, o čemer pričajo številna arheološka odkritja. Do konca neolitika je človek prebival v votlinah, pozneje pa se je naselil po utrjenih vzpetinah, tako imenovanih gradiščih. Zdaj je v slovenskem delu Krasa natančno 100 naselij. Vsa so gručasta, v njih prevladujejo enonadstropne kamnite hiše. Novejša pozidava je bolj razpršena in arhitekturno netipična. Najpomembnejša središča v Sloveniji so Sežana, Divača, Komen, Dutovlje, Senožeče in Kostanjevica na Krasu, za najbolj slikovito naselje pa velja Štanjel.
Viri:
Besedilo prirejeno po člankih objavljenih v Geografskem obzorniku št. 46/3, ZGDS, Ljubljana, 2000.
Avtor
Sporočilo
dushan uporabnik
Pridružen/-a: Čet Apr 2005 8:04 Prispevkov: 22
Objavljeno: 19.5 06, 14:55 Naslov sporočila:
Za obiskovalce Extempora, ki bodo oba dneva na Krasu navajam nekaj možnosti prenočevanja:
Udeležencem Ex-tempora je omogočeno kosilo ali večerja v Okrepčevalnici Grad, na grajskem dvorišču v Štanjelu. Zaradi zagotovitve zadostnega števila obrokov se naproša zainteresirane udeležence in njim pridružene osebe,da se vpišejo v seznam, v Okrepčevalnici vsak dan najkasneje do 10.30 ure ( v soboto tudi že za nedeljo). Kosilo in večerja bosta v soboto in nedeljo od 13.00 od 14.30 ure in od 19.00 do 21.00 ure. Meni bo objavljen. Cena menija je 1500 SIT. Okrepčevalnico vodita Katjuša in Jernej Ščuka, gsm 031 683 256
Avtor
Sporočilo
dushan uporabnik
Pridružen/-a: Čet Apr 2005 8:04 Prispevkov: 22
Objavljeno: 19.5 06, 19:02 Naslov sporočila:
Upam, da ste našli na strani http://vodnik.kras-carso.com/?isci=&oblika=OPISI&baza=1 in ostalih straneh vse, kar vas je zanimalo oziroma ste želeli zvedeti. Kot vidite, sega Kras celo do morja, spoznate pa lahko vse od kulturnih in naravnih znamenitosti, muzejev in galerij, rokodelstva in umetnosti, značilnih pridelkov in izdelkov, do opisa naselij ter še mnogo drugega.
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu