foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
vench
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Maj 2005 21:39
Prispevkov: 19
Kraj: log pri brezovici

PrispevekObjavljeno: 21.3 06, 18:48    Naslov sporočila: Globinska ostrina Odgovori s citatom

Tukaj vas je kar nekaj foto maherjev, zato imam eno tehnično vprašanje za vas: kaj pri bogu moram narediti, da bo ozadje zamegljeno objekt fotkanja pa oster? :?: Poskušala sem že vse sorte od manjšanja odprtine zaslonke do približevanja objektu, pa mi nikakor ne uspe, vedno je vse ostro. No, kadar nastavim fotoaparat na makro, takrat gre (eh pa še to ne vedno), če pa uporabim manual ali avtomatiko pa ne gre. Danes sem hotela škljocniti mamine orhideje (ima jih na oknu) in sem za štos probala fotkati od cca 1m stran, rezultat: skoraj najbolj se vidi sosedova hiša :x . Prosim za pomoč :!:
_________________
Če hočeš razumeti besedo sreča, jo je treba slišati kot povračilo in ne kot cilj.
Antoine de Saint - Exupery
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
florijan1
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Nov 2005 23:14
Prispevkov: 36
Kraj: Selce (Pivka)

PrispevekObjavljeno: 21.3 06, 21:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na spodnjih naslovih je nekaj navodil, tudi možnost računanja razdalje globinske ostrine.
Nisem maher, ker so moje slike ravno v nasprotju z željo po določeni globinskli ostrini (DOF). Učili pa so me nekako takole:

Globinska ostrina (razdalja pred in po točki, ki jo ostrimo pri fotografiranju in ima videz ostrosti točk (zadovoljstvo naših oči) je večja, če je objektiv širokokoten; če je zaslonka zaprta (n.pr. 16 ali 32); če je povečava točk na objektu slikanja majhna; če je razdalja od objektiva do objekta večja.

Torej: Ti bi rada, da bi bila ostra le majhna razdalja na sliki (samo roža in ne tudi sosedov balkon za njo). Odpri zaslonko do kraja (morda 2,8). Pri tem se bo krajšal čas osvetlitve (imaš avtomatiko?) Če je lepo vreme, to včasih ne gre. Čas je že prekratek, zaslonka pa bi se še dala odpreti. V tem primeru, če imaš možnost zmanjšaj ISO vrednost (v primerjavi s filmskim aparatom je to vložitev filma z manjšo osvetlitvijo), pa bo še malo šlo z odpiranjem zaslonke. Približaj se objektu, če ga seveda s tem ne odrežeš iz slike; uporabi teleobjektiv.

Zaradi lastnosti objektivov je pri kompaktnih digitalnih aparatih možnost igranja z globinsko ostrino majhna. Pri t.i. DSLR-jih je zadeva drugačna. Zaradi velikosti senzorjev (nekateri v velikosti filmskega okvirčka lajka formata, uporabljajo "normalne" objektive in še ti imajo velik razpon odpiranja zaslonke (1,2 do 32 ali vsaj 2, 8 do 16, malo slabši od 4 ali 5,6 do 22 ali 32). Pri makru pa si tako blizu objekta, da je običajno res težko zadovoljiti želji po veliki ostrini in ne obratno, kot bi ti želela.

Škoda je to, da takrat, ko slikam, pozabim na nastavitve in so moji rezultati taki, kot so. SEm pa srečen zato, ker takrat ko slikam, ne mislim na težave, ki me sicer v vsakdanjem življenju spremljajo. In kaj je pomembno ?


http://www.okvir.net/oblikovanje_in_fotografija/globinska_ostrina.html
http://www.olympus.si/consumer/dslr_7246.htm kalkulator
http://www.svijetfotografije.com/hrv/enciklopedija/dubinska-ostrina/
http://www.dv.co.yu/foto/0409.htm
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
sturm88
uporabnik


Pridružen/-a: Čet Jul 2005 12:41
Prispevkov: 35
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 22.3 06, 10:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo!

Da imaš pri makru preveliko globinsko ostrino, je to sila redek pojav. Na primer če slikaš v makro razmerju
1:1 je tu globinske ostrine zelo malo ( par milimetrov) tudi pri zelo odprti zaslonki, zelo pododobno je pri razmerju 1:2. 1:1 pomeni, da predmet dolg 36mm ravnozasede vso dolžino slike, pri 1:2 pa isto velja za predmet dolg 72 mm.

Kompaktni digitalni fotoaparati dosežejo razmerje med 1:1 in 1:2 brez predleče. Lahko pa se fotografira v "makro" razmerju 1:10 ( to seveda ni več noben makro ), potem pa se sliko močno obreže, recimo iz fotke, ki ima 5 mio pikslov v 900*900 pikslov , kolikor znašajo skrajne mere za fotko v naši galeriji. Dobiš fotko, ki že malo bolj spominja na makro fotografijo vendar pa se ohrani globinska ostrina od originalnega posnetka, ki je precej velika, če jo primerjamo s tisto iz razmerja 1:1.

Globinska ostrina je odvisna od razmerja in odprtosti zaslonke, ne pa od razdalje slikanja oz goriščnice objektiva. Če imaš možnost, da pri razdalji 1 m uporabiš 10 kratni zoom boš dobila tako razmerje, da bo globinske ostrine že precej malo.

Za obdelavo fotk uporabljam tudi program Picasa, ki ga lahko legalno zastonj potegneš z interneta. Zdaj je v uporabi že Picasa 2. Oba programa imata tudi funkcijo soft fokus, kjer lahko zmanjšaš globinsko ostrino za kolikor hočeš.

Lp.
_________________
Povsod je lepo, a v naravi je najlepše!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
vench
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Maj 2005 21:39
Prispevkov: 19
Kraj: log pri brezovici

PrispevekObjavljeno: 22.3 06, 19:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala lepa obema :D

imam fotoaparat canon s2 is in to mislim da ni DSLR, čeprav sem si predstavljala, da tudi s takim fotoaparatom kot ga imam lažje dosežeš to zamegljenost ozadja. makro imam pa samo takšen kot ga premore fotoaparat brez kakšnih drugih objektivov ali obročkov.

ali ima pri globinski ostrini kakšno vlogo tudi kam na objektu izostriš? recimo, če postavim nekaj kock ali je važno katero izostriti, če hočem, da so zadnje zamegljene? sem sprobavala, da sem izostrila prvo, pa ni bilo nič, pa sem naslednjič ostrila srednjo, pa spet ni bilo nič. vedno so bile ostre vse, od prve do zadnje.

no vsekakor bom še poskušala in tudi vajine razlage moram še premleti.

še enkrat hvala :!:
_________________
Če hočeš razumeti besedo sreča, jo je treba slišati kot povračilo in ne kot cilj.
Antoine de Saint - Exupery
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
sturm88
uporabnik


Pridružen/-a: Čet Jul 2005 12:41
Prispevkov: 35
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 22.3 06, 22:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dovolj se približaj kocki, tako da bo ena zasedla vsaj 1/4 fotke ostali dve oziroma kolikor jih imaš pa daj nakaj centimetrov za njo pa boš videla, da ostale ne bodo tako ostre kot tista spredaj. Domnevam da imaš v mislih kocke ki se uporabljajo za razne igre.

Oz približaj se uni kocki ,ki jo boš postavila spredaj kolikor ti tvoj fotoaparat omogoča. Recimo če ti fotkič omogoča razmerje 1:1 bodo one fotke nekaj centimetrov zadaj vsekakor neostre. Drugače pa semalo poigraj s Picaso.

Pa srečno pri eksperimentiranju.
_________________
Povsod je lepo, a v naravi je najlepše!
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...