foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
florijan1
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Nov 2005 23:14
Prispevkov: 36
Kraj: Selce (Pivka)

PrispevekObjavljeno: 15.1 06, 17:35    Naslov sporočila: Oh, ta prah. Odgovori s citatom

Koliko enostavneje je delati z digitalnimi fotoaparati. Film je že skorajda odplel. Zahtevnejši ali izziva željni posežejo po t.i. DSLR-jih, da jim ni dolgčas ob pritiskanju na gumb kompaktov, brez težav, ki jih lahko imajo z raznimi nastavitvami. In vendar je z vsakim svoj križ.
Da DSLR-jevce moti prah na tipalu je znano. Eni pravijo, da to ni hudo, darugi obupujemo. Vsekakor pa je nekaj takih, ki si pri tem ne znamo ali ne upamo pomagati. Le-ti pridno nesejo aparat (Nikon) k Beseničarju, da jim "opere" tipalo in brez pripomb plačajo 12.600,00 SIT za poseg. Drugi pravijo, da se to da postoriti doma. Da pa je problem nove naprašitve po očiščenju le prepogosto menjavanje optike.
Sam sem v začetku nabave aparata D70 s prstom obrisal zarošeno medlico in poravnal napako pri Beseničarju. Tudi senzor so mi očistili (in kot je red) tudi zaračunali. Zadnjič pred tednom dni. No v petek je bil teden naokoli. In potem veselo na delo. 100 slikic, pa računalnik, pa prenos pa ... razočaranje. Pikice na slikah. Ja, večina na drugih mestih kot prej.
Ne trdim, da je servis slabo opral senzor, sploh ne. Le po okolici je verjetno ostalo vse polno prahu in tresljaji naredijo svoje. Čeprv mi je v sprejemnem prostoru vljudna gospa povedala, da je cena visoka zato, ker se očisti vizirni prostor, medlica, ogledalni sklop in senzor. No prah je lahko tudi na drugih mestih. (No v vizirju je črna pikica izpred 6 mesecev še vedno notri). Objektiv sem menjal zadnjič v juliju, ko sem okrog tekal z makrom, potem pa je na aparatu eden in isti.

Sedaj pa k stvari: Je med vami kdo, ki se toliko spozna na to tehniko čiščenja, da bi mi (internetna navodila obstajajo, a so tako napisana, da moje strašljivosti ne premagajo) pokazal, kako se tej stvari streže. Če bom nosil na servis, bom kmalu dobil občutek, da je bil krovec, ki je luknjasto opeko po strehi prestavljal, manj pameten kot ... In kaj je dobro kupiti kot orodje za ta posel, bi od nekoga, ki je to že počel, tudi rad zvedel.

Lep pozdrav.

In hvala vsem, ki mi boste pripravljenio nuditi pomoč ali koristen nasvet.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
db
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 22:15
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 15.1 06, 19:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!

Torej jaz sem se tudi kar dosti mučil okoli senzorja.
Najbolj natančno in učinkovito bi moralo biti čiščenje pri foto servisih, kar pa drago stane.
Meni včesih zadostuje že če s "pumpico" popiham po senzorju, da odnese prašne delce. ( semo ne s kakšno cenejšo pumpico, ker mi je enkrat že iz cenen pumpice celo odneslo gumijaste delce ki so se potem prilimali na senzor).
Sicer pa prodajajo tudi čistilno tekočino in palčke na katere jo nanesemo, potem pa enostavno z njimi počistimo senzor. tudi to sem že poskusil, bilo je še kar enostavno, ampak na žalost spet ne 100%.
Vseeno pa je verjetno vredno poskusiti, mogoče bo kakšna pikica ostala, večina pa bi morala zginiti.

LP Dan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
florijan1
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Nov 2005 23:14
Prispevkov: 36
Kraj: Selce (Pivka)

PrispevekObjavljeno: 25.1 06, 14:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadevo sem rešil z malo korajže. Nabavil sem orodje (pumpica, nekakšne lopatice s previtim papirjem in tekočina v steklenički), vzel navodila za aparat, navodila k orodju in za prvič še ponovitev ... sem zadovoljen s svojim delom. Pumpice so za moje pojme malce premalo močne, vendar so vse, ki sem jih preizkusil enake. Stisnjen zrak v dozi pa so mi odsvetovali celo prodajalci, ki od prodaje služijo.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 25.1 06, 17:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale 'operacija' tudi mene skrbi...

Za sedaj imam antistatični čopič. ki sem ga sicer kupil z namenom čiščenja kularja pri spektivu, ki mi e že nekajkrat pmagal k čistoči senzorja.

Tole s stisnjenim zrakom, kakor praviš Florjan, je pa res lahko prehuda zadeva. Ogledalce, mehanika v jašku in okrog njega bi pri večjem pritisku lahko doživljala hudo stresne trenutke...
_________________
LP

Aleš
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
florijan1
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Nov 2005 23:14
Prispevkov: 36
Kraj: Selce (Pivka)

PrispevekObjavljeno: 26.1 06, 20:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem nabavil orodje SWAB sensor lopatice z obvitim papirjem (za Nikon d70 type 2), Eclipse tekočino z dodatnimi papirčki za obvijanje lopatic po izrabi in pumpico, ki zrak vleče skozi filter zadaj in ne skozi "izpuh".

Navodila na Swabovi strani ali na www.photosol.com. Malo s strahom a uspešno.

Postopek na kratko:

Po navodilih aparata odpreti dostop do senzorja - dvig ogledala.

Najprej pumpica, izpih prahu z odprtino aparata proti dol. Pazi, da s pumpico ne poškoduješ notranjosti aparata ali celo senzorja. Čakanje, da se zrak umiri, dve kapljici tekočine na lopatico, poteg po senzorju z leve na desno, poteg z drugo stranjo lopatice z desne na levo (po potrebi ponovitev z novo lopatko oz. novim papirčkom in kapljicami). Med vsako fazo je dobro narediti sliko v svetel objekt - nebo ... in preveriti uspeh.


Lep pozdrav. Na servis pa seveda še. Prah gre tudi globlje, kamor si ne upam poseči.

Florijan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...