foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 16.6 05, 7:21    Naslov sporočila: Duplarice in gnezdilnice Odgovori s citatom

Moje izkušnje od približno leta 1970 v zvezi z gnezdenjem duplaric.

Podatki so z vrha hriba (nadmorska višina 300 m), kjer je poleg sadovnjaka in travnika okrog in okrog gozd.

Veliko se je postavilo v teh letih gnezdilnic po vsem mogočem drevju. Velika sinica, močvirska sinica in plavček so najraje gnezdili v gnezdilnicah, izobešenih po sadnem drevju (visokodebelne jablane). No, plavček je tudi gnezdil v valilnici v gozdu, izobešeni na robinji (pri nas rečemo kar akacija). Strogega pravila tako ali tako ni. Brglez je redno gnezdil in še danes gnezdi na lipi ob cesti in na smreki čisto zraven hiše. Prav tako je večkrat gnezdila vijeglavka v valilnici na tepki. Pogorelček je rad gnezdil v napušču strehe na naši bajti, kjer so gnezdili vedno tudi poljski in domači vrabci. Poljski vrabci so večkrat zasedli tudi gnezdilnice na sadnem drevju (ti fakini zlezejo v luknjico, prirejeno za v. sinico (cca 32 mm). Pogorelček je pred leti gnezdil tudi v valilnici na orehu, čisto zraven hiše. Je pa od vseh naštetih najbolj občutljiv. Nekako dvajset let nazaj je zapustil gnezdo v času valjenja, saj smo nekje maja prišli prvič na vikend, na vejo oreha je bila privezana kuglja ruskega kegljišča in samo nekaj minut igranja ga je odvrnilo, Žal nismo takoj opazili, da v gnezdilnici vali on. Sicer pa je pogorelček tudi rad v sadovnjaku. Na eni drugi smreki na robu gozda blizu hiše je večkrat gnezdil (sedaj ga sploh ni več) veliki skovik. Veliki skovik ima rad polurbano okolje in ne gozd. Na eni valilnici na orehu sredi travnika sem zaradi sosede (ne mara polhov) odstranil konec junija stransko steno gnezdilnice, tako, da ni mogel gnezditi. Spomladi sem pač pozabil stranico postaviti nazaj in v njej je gnezdila šoja – zelo zanimivo. Sivega muharja pri nas ni.

Še nekaj nasvetov: Valilnice naj bodo narejene iz masivnega in zdravega lesa. Priča sem bil, ko je veliki detel razbijal stranico (bila je počena, rahlo dotrajana in skozi so se videli mladiči velike sinice), da bi prišel do njih. Hitro sem nabil preko novo desko in mu preprečil nadaljnje prodiranje vanjo. Pravzaprav višina postavitve gnezdilnice ni toliko bistvena, no, višina mojih je nekako od 3-5 m. Postavljene so na vse strani neba in tudi pri tem nisem opazil razlik. Morda ja dobro, da jih obsije jutranje sonce, vendar pa poznejši močni žarki naj ne sijejo na hišico. Zastirajo naj jo veje drevja. Predlani je v Ljubljani na brezi pred blokom (bilo je strašansko vroče) poginil celoten naraščaj velike sinice, saj je sonce od nekako 11.ure sijalo direktno na hišico, kljub temu, da je bila streha nekoliko privzdignjena in je lahko vroč zrak uhajal skozi veliko špranjo. Gnezdilnice na drevju v gozdu in na robu gozda so seveda na udaru polhov, vendar oni začno gnezditi takrat, ko duplarice že nehajo. Drugo pa je, da zglodajo vse povprek, predvsem pa izletno luknjo. Kot sem omenil, ja fajn pribiti dodaten lesen vložek z istim fijem luknjice, tako, da je skupna debelina dvojna. Tako se prepreči kunam in mačkam, da bi z upogibanjem šape dosegli mladiče. Važno je, da je gnezdilnica dovolj globoka in da ima oprijemalno poličko znotraj (starša laže krmita in mladiči laže splezajo ven). Dobro jih je po sezoni gnezditve očistiti, saj se sicer v njih zaredijo razni paraziti, ki napadajo ptice. Odlične so tudi gnezdilnice iz naravnega dupla.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 16.6 05, 13:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odlično si to prikazal Barbi. Zajel si vse njpogostejše goste umetnih gnezdilnic.
Povdaril bi, da mora gnezdilnica imeti možnost odstranitve ene izmed stranic zaradi čiščenja na koncu gnezdilne sezone.
Marko
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 17.6 05, 5:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, Marko, to sem pozabil povedati, sicer se pa vidi iz fotk (navadni žebljički v obliki črke L).
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 21.6 05, 9:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dodajam povezavo na Dopps-ovo stran kjer je lepo opisana izdelava in mere gnezdilnic.
http://www.ptice.org/?level_one=vse_o_pticah&level_two=pomagajmo_pticam&level_three=gnezdilnice

Marko
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 21.6 05, 10:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fantje in dekleta, kar na delo, da bodo ptički drugo leto imeli kam polagati jajčka. Poplačali na pa bodo s petjem in uničevanjem drevesnih škodljivcev.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Sodja
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 13:43
Prispevkov: 40
Kraj: Bohinj

PrispevekObjavljeno: 23.6 05, 4:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uh barbi, šele sedaj sem narajmal tale tvoj prispevek. Najlepša HVALA!!!!

Lepo si tole razložil. Torej je najboljše, da jih ene par naredim z luknjo 3,2 cm. Ampak za te sem še vedno v luftu, kam naj jih obesim. Matra me, da bi bilo to najbližje ali vsaj blizu bloka, pa je teren obupen.

Sadnega drevja skoraj ni, razen ene stare hruške.
Za garažami je ena breza, sam se bojim, da je še pretanka (ene 25 cm), da jo veter preveč zaziblje al to ni toliko ahlk.
Okrog vodnega parka pa je ene par starih divjih kostanjev še iz cajtov barona Zoisa. Moral bi imeti lojtro in zlesti na debla. Ampak ni problem, samo če se bo obneslo.

Rad bi postavil tudi kakšno pod rubriko C, polodprto, pa mi tudi ne pride na misel kam.

Kako pa valijo kanje?? Se mi zdi, da se na enem območju stalno držijo, pa ne najdem bolj točne lokacije, kakšne njihove sledi gnezd.

Te pod E,F,G, pa bi za probo naredil pa po eno in jih bom nesel na Ajdovski Gradec, kjer me je nekoč preletela ena sova (pojma nimam katera). Mogoče jo pa katera le najde.

Sicer navsezadnje, če jih pa posejem vse sorte na robu in v gozdu pod ministrovo parcelo, bom pa tudi videl kakšen bo rezultat in se kasneje temu prilagodil.

Najprijetneje pa bi seveda bilo čim bliže bloku, samo kaj ko je vse oskubljeno!!

Sicer sem pa posadil prvo drevo v življenju, češnjo in to pred blokom in upam da bom dočakal, da bom nanjo tudi lahko obesil kakšno valilnico!
_________________
Lep pozdrav, Sodja
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 24.6 05, 9:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sodja, v urbanem okolju so ptice neverjetne. Kar postavi (tako za hec) eno gnezdilnico kamor se ti zdi najmanj primerno mesto. Ne rečem dvakrat, da te ne bo prihodnjo pomlad čakalo prav tam največje presenečenje. :)
lp
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 24.6 05, 11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Roman, praviš, da si ti v luftu, važno, da je valilnica na drevesu. :D :D :D . Pa ja ne, obesi, kamor hočeš. Jaz jo imam že dve leti na latah drvarnice (niti dva metra visoko) pa lepo gnezdijo. V mestu pač obesi višje. Naš pred blokom je na brezi 3 m od vhodnih vrat, pa so vsako leto v njej velike siničke. Visi na golem deblu, nad njo se šele začenjajo veje. No, kar na delo. hitro bo leto okloli - dekleta in fantje, kje boste silvestrovali.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 24.6 05, 11:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, Sodja, brez problema jo lahko daš na zid bloka, samo, da ne bo žgalo sonce po njej. Sicer je tako še bolj nedostopna za mačke.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Ptice Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...