foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 26.5 05, 10:20    Naslov sporočila: Sledenje razvojnih oblik živali s fotografijo Odgovori s citatom

HojlA

Markova ideja je super. Vendar je treba pri takem delu vklopiti strokovnjake z vseh področij. Govorim za sebe, da čeprav se ukvarjam s kobilicami, imam velikokrat težave, ko najdem ličinko. Ne velikokrat, ogromnokrat. Pa pri njih gre le za nepopolno preobrazbo, se pravi, da je ličinka že od začetka podobna odrasli živali. Saj vidimo, da je majhna ličinka kobilice lahko skoraj črna in vsa pikasta, ko se zlevi v odraslo žival, je pa lahko popolnoma zelena brez prejšnje obarvanosti. Mislim, da mi je rekel zelo dober kolega Matjaž Bedjanič, strokovnjak za kačje pastirje, da glava boli, ko hočemo določiti nekatere vrste, kaj šele, da po levu (lupina, iz katere je zlezel odrasel osebek) ugotavljamo vrsto. Obstajajo ključi samo za določanje levov in ličink. Če se tega lotiš, bo marsikoga vse minilo. Lev je treba na primer vzeti v roko in pregledati vse zadkove segmente in trnaste izrastke na njih in to s povečevalno lupo. Nadalje kolikšen je razmak med očmi itd, itd. In po vsem določanju vemo velikokrat le to, da je iz tega ali onega rodu, o vrsti si pa le žvižgamo. Saj še pri malih ptičkih ne vemo, kdo so, pa pri njih ni nobene preobrazbe. Pri metuljih gre za popolno preobrazbo, kar pomeni, da ličinka – gosenica ni niti najmanj podobna odrasli živali. Za preobrazbo gre tudi pri nekaterih vretenčarjih, kot so dvoživke. Preobrazba v smislu dihanja s škrgami in prebavili za rastlinsko hrano pri ličinkah ter preobrazba v dihanje s pljuči in spremenjeno črevo v izrazitto mesojedo ali žužkojedo žival. Ugotavljati po paglavcih na primer prave žabe Ranidae povzroča spet glavobole. Treba je s povečevalom pregledati ustne zobčke, kakšna je hrbtna plavut na repu, do kam sega itd. Samo po fotki se le malokrat lahko določi vrsta. Zato naj nas ne bo nič sram, kadar ne vemo določiti neke žuželke na primer, saj je bolje napisati samo razred ali red in zdravo ali samo žuželka insecta , kot da nekoč nekdo reče, kaj pa ta piše ene oslarije. Seveda je enako tudi pri rožicah, ki jih fotografi pošiljajo v to galerijo in naj še oni kaj dopišejo, pa čeprav imajo ogromno znanja, bodo vedeli napisati o težavah, pa seveda ornitologi in drugi.
Hojla Barbi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 26.5 05, 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ideja tli v meni že nekaj časa. Priznam, da sem najprej razmišljal to uresničiti pri pticah, a prepričan sem, da lahko Barbi naredi korak naprej tudi pri kateri izmed žuželk.
Izkoriščam priložnost in kar sem pod privat hotel pisati Robu, ga zdaj javno pozivam in naprošam, če lahko sledi s fotoaparatom labodji družini še naprej. To je le primer in mogoče ima še kdo priložnost spremljati razvoj katere druge ptice ali živali.
Ali bo predstavitev teh fotografij v forumu, posebni rubriki ali na kakšen drugi način, bomo določili po ocenitvi vseh možnosti skupaj z Adminom in Borutom.

Marko
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Rob
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 21:04
Prispevkov: 17
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: 26.5 05, 18:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OK Marko se bom potrudil, ne vem pa kaj mi bo ratalo.. :wink:
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 27.5 05, 7:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kolikor te poznam, ne dvomim v uspeh. :wink:
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> O galeriji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...