foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
Macro fotografije
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12.2 05, 8:48    Naslov sporočila: Macro fotografije Odgovori s citatom

Dolgo časa nisem vedel, kaj lahko uvrstim pod macro posnetke.
Čisti 'posnetek' mi je v razgovoru razodel mojster fotografije Oskar Karel Dolenc.
Če je območje na posnetku enako ali manjše Leica-formatu (36mm), potem je to 'macro'.

Morda pa kdo od Vas pozna še kakšno drugačno razlago?

LP
Aleš


Nazadnje urejal/a Admin 12.2 05, 14:58; skupaj popravljeno 1 krat
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
lujer
aktiven


Pridružen/-a: Sre Feb 2005 14:13
Prispevkov: 102
Kraj: Prvacina

PrispevekObjavljeno: 12.2 05, 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Če je območje na posnetku enako ali manjše Leica-formatu (35mm), potem je to 'macro'.

Admin a lahko to malo bolj razložiš. Hvala.
_________________
svoboden kot ptica
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12.2 05, 14:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Recimo, da slikaš pravokotnik 36x24 mm, torej velikost celuloidnega filmskega posnetka in je pravokotnik zapolnil cel posnetek, potem je to začetek macra. Vse do desetine te velikosti, ko se prične micro.
To posledično pomeni, da ni pomembno iz katere oddaljenosti je slika narejena, temveč, kaj je na njej (velikost zajema)
Poskušal sem z macro posnetki na 12 metrov (pajek na drevesu), seveda z digiskopijo. Torej je digiskopija sposobna tudi ustvarjanja macro slik. :wink: :wink: :wink:
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
HisTer
uporabnik


Pridružen/-a: Sre Mar 2005 17:22
Prispevkov: 31
Kraj: Žusterna

PrispevekObjavljeno: 23.3 05, 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni je macro odpru popolnoma nov svet, sveda s pocenitvijo dogitalcev, ker prej je bila macro fotografija predraga za moj okus. Ko slikam kakšno nenavadno žuželko, ki jo komaj vidim s prostim očesom. Se pač staram in imam z vsakim dnem "krajše roke".
Ko pridem domov in fotko pogledam na monitorju, opazim da je "zverina" vsa dlakava še bolj kot kot medved, pa kakšne ogromne neavadne oči ima, barvne pikice po telesu niso le pikice temveč nekakšni veliki izrastki, itd...
Tega brez macro fotografije ne bi nikoli videl. :roll:
_________________
Rock&Roll
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
c3f5fa02
Gost





PrispevekObjavljeno: 13.7 05, 11:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri Sonyju H1 je makro od 2 cm naprej, koliko pa potem predstavlja pri istem super makro, od 0 naprej? :?
Avtor Sporočilo
misfits
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Feb 2005 16:54
Prispevkov: 28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14.7 05, 1:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To označevanje na aparatih (makro način, super makro...) to je zares vse samo bližinska fotografija in ne pravi makro. Saj makro ne pomeni razdalje ostrenja ampak povečavo.
Kot je že Aleš zgoraj napisal, makro se začne pri 36mm čez daljšo stranico fotografije (to je razmerje 1:1, kar pomeni, da je to kar vidiš na fotografiji tudi zares dolgo 36mm).
Če te zanima kakšno povečavo da aparat slikaj ravnilce in poglej koliko mm dobiš čez daljšo stranico.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
misfits
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Feb 2005 16:54
Prispevkov: 28
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14.7 05, 1:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Admin je napisal/a:
Poskušal sem z macro posnetki na 12 metrov (pajek na drevesu), seveda z digiskopijo. Torej je digiskopija sposobna tudi ustvarjanja macro slik. :wink: :wink: :wink:


Čaki, kolk pa ti lahko največ zajameš s tem spektivom?
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14.7 05, 10:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako to misliš - največ?

To, kar je pri spektivu limit je najmanjša razdalja, ki je pri Zeissu dobre 4 metre.

Ker je tudi mene zanimalo, če pridem s spektivom do absolutnega makra (v gornjem tekstu so bili smeškoti!) sem naredil majčken test:
Tole je maksimalen macro z spektivom, kar pomeni, da sem se približal na 4m, okular spektiva je na 60x, aparata pa 4x (110 mm). Kot je videti, je fotka krepko v mejah macra, njena širina je 26 mm :




Tole pa je spodnja meja na tej razdalji, torej spektiv na 20x, aparat pa le z malo zooma, približno na 38mm :




Tole pa je exif obeh fotk, malo za primerjavo:



Velikost macra je pravzaprav presenečenje tudi zame, zato sem v prvem tekstu dodal smeškote... Sedaj pa je zadeva resna.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
ro-bi
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 23:25
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: 14.7 05, 11:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem z bigmo in vmesnimi obročki fotkal čebelo na ene tri metre in je bilo povečave dovolj za makro :wink:
Pri kompaktih je pa tisti napis "makro" res bolj tako-tako.Brez predleče le malokateri zmore pravi makro.
lp
Robi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
sturm88
uporabnik


Pridružen/-a: Čet Jul 2005 12:41
Prispevkov: 35
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 15.7 05, 9:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam Sony-a model F-717,slikam lahko iz bližine 2cm, vendar pri taki razdalji že vse beži od mene, zato slikam malo bolj stran,z zoomom( okoli 2x) in predlečo. Predleča nekoliko zmanjša ostrino. Če imam ravno srečo še dosežem pravi makro.



Sem pa dostikrat prebral in slišal, da Fuji S7000 naredi ostro in podrobno makro fotografijo.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
ro-bi
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 23:25
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: 15.7 05, 11:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi tvoj sony lahko naredi ostro makro fotografijo !
Namontiraj lečo z dioptrijo +4, daj zoom do konca (mislim da 6x), fokus nastavi ročno na najbližjo točko in s premikanjem naprej nazaj izostri.Čas nastavi na 1/500 ali krajše, zaslonko do konca zapri in po možnosti uporabi fleš - še bolje, zunanji. :wink:
lp
Robi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
c14d7190
Gost





PrispevekObjavljeno: 23.7 05, 8:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ali lahko z konico minolto dimage z 10 delaš macro posnetke? ali je tisti napis macro kar bolj tako,najmanjša odaljenost je 1 cm,dodas pa lahko še malo zuma.
Avtor Sporočilo
ro-bi
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 23:25
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: 23.7 05, 8:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko delaš!Vendar malo drugače, kot piše v navodilih ;)
Predlečo +4 namontiraj na objektiv in potegni zum do konca (10x).Fokus daj na mf in na najbliže, potem z premikanjem aparata izostri in pravi trenutek stisni!Čas daj čimkrajši, zaslonko zapri do konca, fleš ti bo veliko ponmagal.
lp
Robi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
c2f9e13b
Gost





PrispevekObjavljeno: 26.7 05, 16:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ro-bi hvala za pojasnilo. :)
Avtor Sporočilo
d5fa3e5c
Gost





PrispevekObjavljeno: 29.7 05, 19:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Lahko delaš!Vendar malo drugače, kot piše v navodilih ;)
Predlečo +4 namontiraj na objektiv in potegni zum do konca (10x).Fokus daj na mf in na najbliže, potem z premikanjem aparata izostri in pravi trenutek stisni!Čas daj čimkrajši, zaslonko zapri do konca, fleš ti bo veliko ponmagal.
lp
Robi


kje v slo,po možnosti v ljubljani se da dobiti predlečo z dioptrijo +4??
ali se sploh izplača tako lečo namontirati na kompakta(konica minolta dimage z 10),to mislim predvsem zaradi ostrine,baje je z njo problem?
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Splošno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...