foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
Kakšen nasvet ni odveč
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
jpreg78
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2005 8:24
Prispevkov: 31
Kraj: Dravograd

PrispevekObjavljeno: 23.3 05, 12:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz se velikokrat vprašujem po slovenskem imenu, ker imajo različna narečna področja različno ime, ki pa ni nujno pravo.Predvsem se mi zalomi pri metuljih oz. različnih vrastah žuželk, tudi razni ptiči in rastline mi večkrat delajo preglavice.Rad bi karseda izpoplnil moje poznavanje narave in mislim, da je ta galerija kot nalašč za to.Lahko bi celo rekli, da je moderni učbenik spoznavanja narave.Me pa vseeno zanima, če obstaj kakšna stran, ki deluje kot neke vrste vizualni naravni slovar, kjer bi lahko na podlagi slike indetificiral žival ali rastlino, ki sem jo posnel in tako pravilno vpisal ime.
Glede na nekatera slovenska imena si še za laboda nisem bil siguren, da ni slučajno Veliki beli kljunaš ali kaj podobnega. :? Če ni strani pa vsaj kakšno dobro knjigo, ki bo vsebovala takšne stvari.
_________________
Lepo-lepše-narava.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Sodja
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 13:43
Prispevkov: 40
Kraj: Bohinj

PrispevekObjavljeno: 23.3 05, 12:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No evo, spet prijetno presenečenje :D

Za latinska imena pa sploh ni težačenje barbi, je res kar praviš in je več kot dobrodošlo. Hvala bogu, da sploh taki strokovnjaki sodelujejo in pomagajo s svojim znanjem. Danes je svet že tako pokvarjen, da se vse gleda samo skozi denar, galerija pa dokazuje, da le ni čisto tako.
_________________
Lep pozdrav, Sodja
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
Mugil
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 11:17
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: 24.3 05, 7:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pa bom dodal še jaz svojo pikico. Ne gre pozabiti, da je namen in poslanstvo galerije in spremljajočega foruma tudi v vzgojnem momentu, torej gre za izobraževanje, vzgajanje če hočete in razvijanje KULTURE, fotografske, besedne, leporečja, da o že skoraj pozabljenih medsebojnih odnosih ljudi niti ne govorim. Torej slikati - objaviti- uživati :)
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 24.3 05, 8:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jpreg, popolnoma te razumem in super bi bilo, če bi se dalo samo z dobrimi fotkami ugotoviti, za katero žival gre, vendar se dostikrat hudo zaplete. Nekatere živali so zelo razpoznavne in je že dovolj dobra fotka, včasih pa je treba kot determinacijski pripomoček uporabiti tudi zvok, na primer pri žuželkah celo sekcijo spolnih organov ali iti še globlje v samo gensko sestavo. Predvsem se zalomi pri podvrstah, križancih ali pojavu novih vrst. Hvala bogu, jaz si pri kobilicah pomagam z zvokom, ki pri nekaterih vrstah odkrije celo tisto, kar sekcija ne in vsako živalco spustim. Osebno sem zelo zadovoljen, da imata Sodja in Mugil tako lepe nazore, mislim pa, do so vsi v tej galeriji taki, to pa zaradi vodečih oblikovalcev tega spleta. Mislim, da zaradi njih kdorkoli bi hotel z nekimi neprijaznimi stvarmi vstopati v to galerijo in forum , bo kaj hitro čutil, da tu nima kaj iskati.
Sedaj vas "imam pa zadosti" :D :D :D , pripravljam se na jutri zvečer, če bodo morda vseeno plavčki v Krakovskem gozdu, vendar slabo kaže, ponoči je prehladno.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
BIBA
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Feb 2005 11:26
Prispevkov: 26
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: 24.3 05, 9:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Plavčki ? Kje v Krak.gozdu in kdaj ? Kolk so velki in kolk se jim da približat ? Hvala za odgovor. BIBA
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 24.3 05, 10:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj o latinščini


Še nekaj iz rimskih časov. Baje so Rimljani z lahkoto porimljanjevali, tudi naše kraje zato, ker so ljudje rimski jezik kaj hitro absolvirali, se pravi, da ni težak. Ko sem proučeval črno vdovo - latrodectus tredecimguttatus, sem sam sebi rekel, no ja, Latrodectus si je enostavno zapomniti, tisto zraven- trete,te, deci,,te-tralala pa me sploh ne zanima, ker je prekomplicirano. Ampak sem bil kasneje trmast in sem se poglobil v to besedo. Tredecim je latinsko trinajst, zelo podobno italijanskemu ,
gutta, guttae (v latinščini se namreč vedno napiše prvi in drugi sklon) pa je kaplja, torej pomeni tredecimguttatus trinajst pik v obliki kaplje. Črna vdova, mediteranska seveda, ima na zadku trinajst rdečih pik v obliki kaplje (pa še res je) :) :) . adijo Barbi
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
alenka
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Mar 2005 18:11
Prispevkov: 74
Kraj: Dob - Domžale

PrispevekObjavljeno: 26.3 05, 11:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede latinščine: res si človek hitro zapomni določene izraze, če se le malo potrudi, še več prinesejo meseci in leta zanimanja. (npr. pri rastlinah razni pridevniki, kot acaulis - brezstebelni, silvestris - gozdni, urticifolia - koprivolistni.....).
Glede določanja po sliki: kar se tiče rastlin je lahko velik problem, če fotograf ne navede kraja in časa najdbe, pa še takrat včasih ni mogoče ugotoviti več kot družino, ki ji pripada. Po 3/4 leta, kar se zanimam za botaniko, lahko ugotovim: vem, da nič ne vem. Se pa trudim, iščem po internetnih straneh, nadlegujem profesionalne botanike po e-mailu :D itd. Tu se mi zdi, da bi se lahko marsikdo tudi sam malo potrudil in pobrskal (če ga seveda zanima).
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 09.4 05, 9:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dragi fotografi, napišite latinska imena k svojim fotkam, h katerim so naknadno navedena. Boste videli, kakšna dragocena zbirka bo to enkrat.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
BIBA
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Feb 2005 11:26
Prispevkov: 26
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: 09.4 05, 16:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bomo, bomo, poznavalci le napišite v komentarju in mi samo prepišemo kot v šoli k sliki. Jaz se tega že poslužujem in se zahvaljujem tistim, ki mi latinsko ime dajejo pri komentarju. BIBA
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> O galeriji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...