foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
urban
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Mar 2009 18:57
Prispevkov: 31
Kraj: Lavrica

PrispevekObjavljeno: 05.4 10, 14:34    Naslov sporočila: Telekonverter Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Zanima me, kakšne izkušnje imate glede telekonverterjev? Ker fotkiča še nimam oz imam vendar zdaj pa res nameravam kupiti novega (glede Panasonica TZ-7 sem gledal še na raznih forumih pa ima žal nekaj zame pomembnih pomankljivosti in sicer: tipko za sprožilec ima premaknjeno levo od tipke za nastavitev fotoaparata, nima pa tudi ročnega nastavljanja zaslonke in časa). Ker mi je v oči padel Panasonic Lumix FZ50 me zanima telekonverter (http://www.mimovrste.com/artikel/2360016725/telekonverter-panasonic-dmw-lt55-17x), ki je namjen tudi za ta model. Ali je v redu? Vem, da še fotkiča nimam samo me zanima tudi zato, ker bi si res želel telekonverter imeti in da bi bil potem pasal modelu fotoaparata. Ali so sploh uporabni telekonverterji? Ali je ostrina ista ali se kaj spremeni?

Ali mi lahko še na koncu svetujete, če je Lumix FZ50 v OK za naravoslovno fotografijo (makro, supermakro, slikanje na daljšo razdaljo - ptiči ipd. ?)

Prosim, če si lahko vzamete malo časa in mi odgovorite na vprašanja. Hvala!

Lep pozdrav,
Urban
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 05.4 10, 20:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hojla!

Za začetek: izraz 'telekonverter' se pri nas meša s 'predlečo', ki je v bistvu to, kar si linkal.
To opozarjam predvsem zaradi tega, ker boš morda na kakšnem od forumov naletel na razpravo o telekonverterjih, ki se uporabijo pri DSLR aparatih, ki pa se od tega kar precej razlikujejo.
Pri obeh pa gre v končni fazi za isti efekt - povečati goriščno razdaljo in s tem 'približati' objekt slikanja. Le, da se pri DSLR-jih telekonverter montira med aparat in objektiv, predleča pa privije na objektiv. (tudi pri DSLR-jih)

Torej - predleče so uporabne, odvisno od zahtevnosti fotografa pa je kvaliteta posnetkov lahko včasih malo vprašljiva. Različni proizvodi so lahko različno kvalitetni, še najbolje pa je takšna izbira, ki jo nameravaš uporabiti ti, torej oboje od istega proizvajalca.
Sam sem kar dolgo uporabljal predleče na kompaktnem aparatu in rezultati so bili zame večinoma dovolj dobri. Ko gledam takratne slike, sem pravzaprav še vedno malo presenečen, kaj se je dalo 'izvleči' iz relativno ceneno dostopne opreme.

Omenjeni Lumix spada med boljše aparate v svojem razredu, ki ga imenujemo 'hibridni kompakt', v tujini boš zasledil tudi SLR-like.
Sicer z njim še nisem imel priložnost kaj poslikati, vendar sem prepričan, da njegove specifikacije in dejstvo, da so Panasonici zadnji dve leti med boljšimi v razredih kompaktov, zagotavljajo veliko možnosti za dobre posnetke.

Če pa te zanima še kaj - vprašaj ;)

LP
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
urban
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Mar 2009 18:57
Prispevkov: 31
Kraj: Lavrica

PrispevekObjavljeno: 08.4 10, 17:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Se najprej opravičujem za pozen odgovor, saj me te dni res ni bilo nič na pcju. Hvala za res hiter odgovor! Bom torej se odločil za tega Lumixa. Me pa samo še zanima glede te predleče, ki ima 1,7x faktor, kar če jo naviješ na objketiv ima "le" 20,4x optični zoom. Ali morda veste še za kakšno tako predlečo, ki ima kakšen večji faktor, npr. zelo fajn bi bil 3x. Vem, da ni vse v optičnemu zoomu vendar, ker sem predvsem ptičar in hodim na teren na Barje, kjer so ponavadi razdalje kar velike, če hočeš slikati npr. kakšno postovko, čapljo itd.

Lp; Urban
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 09.4 10, 6:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja, predleče z večjim faktorjem sicer obstajajo, vendar dvomim, da ima smisel te vrste steklovino kupovati in privijati na aparat.
Ena od možnosti je Raynox 2020 (faktor 2), nekaj časa sem ga imel na preskušanju, pa sem ga vrnil v trgovino...
Nato sem kupil Raynox-a 1.54 (faktor1.5), ki je bil koristna zadeva, vendar na 'meji' uporabnosti.
Nekaj posebnega sem slučajno našel in kupil - Bower 2.5 je predleča, ki dejansko povečuje s faktorjem 2, vendar je namenjena video kameram. Rezultati so bili nekoliko slabši od Raynox.a 1.54
Zato mislim, da je tvoja izbira predleče s faktorjem 1.7 prav tako na meji možnega, vse kar bo preko tega, bo prevečkrat povzročilo razočaranje nad kvaliteto posnetka.

Tukaj je fizika neusmiljena in prelisičiti zakonitosti se ne da. Zakaj:
- z večanjem optičnega zooma se manjša kot zajema slike, s tem pa tudi količina svetlobe, ki jo lahko aparat zajame. In če na tipalo (senzor) pride slika z manj podatki, bo rezultat slabši.
- ker bo potreboval aparat zaradi manjše količine svetlobe daljši čas zajema, se bo pri avtomatiki (ali pa ročno) prilagajal do nastavitev, ko slika ne bo več niti solidna, vsak premik objekta pa to le še bolj skvari.
- z manjšanjem kota, se poveča vpliv tresljajev, kjer kaj kmalu fotografiranje 'iz roke' ni več možno.
- med oddaljenim objektom in aparatom se povečuje vpliv zraka, pa naj bo ta vlažen, onesnažen ali pa pregret.

Mogoče še malo številk: aparat, ki si ga izbral, ima optični zoom od 35-420mm (preračunano na dogovorjene vrednosti), oziroma na koncu je kot zajema približno 5°
Z dodano 1.7x predlečo se bo na koncu zoom povečal na 714mm, oziroma se bo kot zmanjšal na 3° Ker je za uspešen posnetek treba imeti dovolj kratek čas zajema, lahko čase enostavno izenačiš z goriščnico, torej pri 400mm zadošča čas 1/400, pri 700 pa mora biti že 1/700 sekunde. To sicer velja za nestabilizirane aparate, pri stabilizaciji, kakršno ima omenjeni Panasonic, pa se ti časi lahko podaljšajo za faktor 2 (1/200, 1/350), kar je največkrat še možno doseči. Z uporabo stojala se seveda vsi časi lahko še vsaj enkrat prepolovijo, odvisno od kvalitete stojala, seveda.

Torej: predlagam ti (na osnovi lastnih izkušenj), da ostaneš pri prvotni odločitvi in ne poskušaš 'prelisičiti' fizike
:wink: :wink:

LP
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
urban
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Mar 2009 18:57
Prispevkov: 31
Kraj: Lavrica

PrispevekObjavljeno: 09.4 10, 18:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uu, hvala za tale obsežen odgovor (tako kot prejšnji :D ). Bom upošteval tvoj nasvet. Torej ni napačno, da kupim najprej omenjenega Panasonica in kakšno kvalitetno stojalo, kasneje pa bi probal še omenjeno predlečo (faktor 1.7). Ali se potem takem da sprobati kakšne predleče in če si zadovoljen kupiš če ne pač vrneš nazaj?

Lp.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 10.4 10, 5:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je pravilna odločitev.
Glede preskušanja pa je zadeva precej odvisna od prodajalca in njegove dobre volje.
V mojem primeru je šlo, ker sva se že nekaj časa poznala od drugod in ker sem namesto tistega Raynoxa vzel drugega.
Vendar sem skoraj prepričan, da bo originalna predleča, torej Panasonic 1.7, še najbolj ustrezna.
Lahko pa se dogovoriva in se bom po tistem, ko boš aparat že imel enkrat 'ustavil' na Lavrici da boš poskusil kako se uporabi predleča.
Moj Raynox 1.54 bi se dalo verjetno priviti na tvoj aparat za nekaj testnih posnetkov.

LP
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
urban
uporabnik


Pridružen/-a: Ned Mar 2009 18:57
Prispevkov: 31
Kraj: Lavrica

PrispevekObjavljeno: 14.4 10, 16:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V redu. Bom pa moral še malo našparati, ker žal še nimam rednih financ. Bom pa se potrudil čim prej kupiti omenjni fotkič.

Lp.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Ptice Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...