foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
Sodja
uporabnik


Pridružen/-a: Sob Feb 2005 13:43
Prispevkov: 40
Kraj: Bohinj

PrispevekObjavljeno: 19.2 05, 10:25    Naslov sporočila: Primerjava ptic Odgovori s citatom

V poznavanju ptic sem povsem aut, ampak me je nekaj pičilo in bi jih sedaj pa rad bolje spoznal. Sicer mi je malo nerodno to vprašati ampak, saj ne boli. Žal so bile do sedaj vse ptice pač ptice, majhne in malo večje, to je bilo pa tudi vse.

Recimo vrabec. Ni problem, tudi samca in samičko ločim (samička ni preveč lepa). Potem lastovka, ni problem, samo pa že ne vem kdo je samec.

V galeriji so fotografije pastirice, čižka, zelenca, strnada. Po fotografijah so si vsi strašno podobni. Kaj je pri teh posameznih pticah tisto kar jih loči. Po čem določite aha ta je pa ta pa ta strnad. Kaj je tisto kar ima samo on??

Za zelenca se mi zdi, da je značilno, da ima rob krila rumeno zelenkaste barve. Kaj še še tisto kar ima samo on. Kakšen je samček, kakšna samička?? Razlike??

Torej, poznavalce vljudno prosim, da izdajo po katerih detaljih določijo pastirico ( samček, samička ), strnada, zelenca, čižka.......
_________________
Lep pozdrav, Sodja
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
barbi
aktiven


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 12:02
Prispevkov: 135

PrispevekObjavljeno: 19.2 05, 10:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prav zato ti bodo ogromno pomagali zvoki, med drugim, da pojejo le samčki, čeprav se oglašajo seveda tudi samice. na osnovi zvokov lahko celo najdeš nove vrste pa niti ni treba stalno gledat po grmovju. zvok s podobo skupaj dajeta popolno determinacijo, pri kobilicah z zvokom celo ugotavljamo popolnoma nove vrste za Slovenijo - pa ne, da so prvič pri nas, po vsej verjetnosti so nastale popolnoma nove podvrste in na Lj. brju ena popolnoma nova vrsta na svetu.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Admin
Site Admin


Pridružen/-a: Sob Dec 2004 22:41
Prispevkov: 264
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 19.2 05, 11:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prav danes sem dobil knjigo (hvala Marko!), kjer so odgovori na vsa vprašanja, kakršna zanimajo naju, Sodja. Ne vem sicer, če je publikacija uporabna tudi strokovnjakom, za moje znanje pa je več kakor zadovoljiva. Naslov je 'Kateri ptič je to? (ptiči Evrope)', prevod z 1400 slikami, lahko rečem da zelo kvalitetnimi.
Seveda jo je možno tudi kupiti, več o njej pa TUKAJ
Verjetno pa bomo lahko marsikaj izvedeli tudi na naši Galeriji, nekaj podatkov je že, sčasoma pa jih bo še več.
Ko pa bomo rešili še možnosti objave zvokov, potem bo to zares lahko dragocena zbirka. Nekaj na tem delu imam že rešeno.

Skratka: gremo naprej!
_________________
LP

Aleš
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
Rob
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 21:04
Prispevkov: 17
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: 19.2 05, 11:54    Naslov sporočila: Knjiga KATERI PTIČ JE TO? Odgovori s citatom

Aleš imaš prav, knjiga je zelo primerna za vse ljubiteje narave in ptic, cena pa je tudi primerna.

Sodji pa najbolj preprosti kriterij kako ločiti v mnogih primerih - samca in samico. Samec je običajno lepši, barvre bolj izrazite. Lep primer je ČIŽEK, ZELENEC, in DLESK . Seveda pa to ni edini kriterij. Mogoče pa bo še kdo iz forma kaj dodal pa bomo lažje ločevali samca od samic.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> O galeriji Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...