foto-narava Seznam forumov foto-narava Seznam forumov
 



Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Avtor Sporočilo
luka



Pridružen/-a: Sob Feb 2005 14:58
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: 22.12 05, 21:31    Naslov sporočila: ptice pozimi Odgovori s citatom

LP! V tej temi bi se lahko pogovarjali kje se zadržujejo večje jate ptic, kakšni zanimivi posamezni osebki itd...
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Jurij



Pridružen/-a: Pet Feb 2005 16:26
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 09.1 06, 8:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na Zbiljskem jezeru sem včeraj videl kostanjevko Aythya nyroca, kar je dokaj nenavadno za ta letni čas. Med malimi ponirki Tachybaptus ruficollis se skriva tudi en sam črnovrati ponirek Podiceps nigricollis. Na jezeru je tudi siva gos Anser anser s polomljeno perutjo, večkrat opažena na Hraških mlakah. Verjetno jo je na Zbilje kdo pripeljal, saj bi malce težko prišla peš :wink:
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Milan
uporabnik


Pridružen/-a: Pet Sep 2006 22:57
Prispevkov: 26
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: 08.1 08, 0:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živim v enodružinski hiši z veliko vrta in sadovnjaka Vsako leto pticam nasipam hrano (običajno sončnice, včasih mešanico s koruznim drobirjem in prosom. Poleg tega na strateške točke obesim tako imenovane lojene pogače. In ptice so vedno bile vesele in pridno so se sukal povsod okrog. Nekaj mi jih je tudi uspelo fotografiati, recimo močvirsko sinico, pinoža, grlice, liščka, škorca...
Vam povem, kar mrgolelo jih je in vedno manj so se me bale, občasno sem se še pogovarjal z niimi. Ker jih imam rad in ker jih z glasom pomirjam.
Letos je pa vse drugače! Nastavljena hrana jim ni dovolj mamljiva, prestrašene so in ob najmanjšem trzaju takoj zletijo. In to ne dvajset metrov na sosednjo vejo, potem pa po minuti spet nazaj. Zbežijo daleč v drugi konec vasi in jih zlepa ni nazaj.
Kaj je narobe?
Naj opozorim, da imam pri hiši tudi mačji par, ki pa dobi dovolj hrane in se ne zmeni ne za glodalce in ne za ptice.
Česa ne vem? Kaj ne delam prav? Vi moral mački nagnati?

Hilfe! Milan
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Avtor Sporočilo
alenka
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Mar 2005 18:11
Prispevkov: 74
Kraj: Dob - Domžale

PrispevekObjavljeno: 09.1 08, 19:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali je pri vas sneg? Ker če ga ni, je po moje razlog ta, da imajo ptice dovolj hrane v naravi in jim ni treba prihajati v človekovo bližino.

Pozdrav, Alenka
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 11.1 08, 19:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Alenka ima kar prav, čeprav sneg ni vse, ker ga mislim ni ravno veliko, pa tudi veliko ptic se ne hrani na tleh pač pa na drevju :wink: Letos je v naravi vse dobro obrodilo, semena, plodovi, itd,.. tudi snega ni tako da je hrana dostopna tudi tam. Torej, dokler ne bo "zmanjkalo" hrane v naravi se ptic v krmilnicah ne bo trlo. Pripomogel bi tudi mraz severno od nas in debela snežna odeja.
Mački pa.. so posebno poglavje! Lahko jih še tako hraniš, nagon je nagon, mačka je zver, tudi če je domača. Ptice verjetno ne bo požrla, bo jo pa ubila.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Nogavicka
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 19:07
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: 26.3 08, 21:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Šele zdaj sem opazila, da se tudi tu pogovarjate o hranjenju ptic. Letos čez zimo sem tudi jaz opazila manjše število ptic v krmilnici. Razumljivo mi je, da je bilo v naravi dovolj hrane, a zanimivo je tudi, da jih je zdaj, ko je pravzaprav že pomlad, veliko več. Kar ne morem verjeti, kakšna druščina se vsak dan zbira okoli hiše in krmilnice. Pozna kdo odgovor, zakaj tako?

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 10:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nogavicka je napisal/a:
Šele zdaj sem opazila, da se tudi tu pogovarjate o hranjenju ptic. Letos čez zimo sem tudi jaz opazila manjše število ptic v krmilnici. Razumljivo mi je, da je bilo v naravi dovolj hrane, a zanimivo je tudi, da jih je zdaj, ko je pravzaprav že pomlad, veliko več. Kar ne morem verjeti, kakšna druščina se vsak dan zbira okoli hiše in krmilnice. Pozna kdo odgovor, zakaj tako?

Nogavička

Običajno je tako, da je jeseni in na začetku zime dovolj hrane, proti koncu zime pa je hrane v naravi vse manj (potrošnja pač). Če takrat pritisne zima, recimo tako kot letos marca, pa bo obisk v krmilnicah zagotovo večji.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Nogavicka
uporabnik


Pridružen/-a: Tor Mar 2008 19:07
Prispevkov: 16

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker smo že ravno pri hranjenju... Ponavadi smo jim nasipali le sončnična semena. Letošnjo zimo pa sem jim kupila mešanico semen. V tej mešanici je tudi pšenica (vsaj tako se mi zdi), ki pa je očitno nobena ptica ne je. Pozobajo vse, le pšenico pustijo. Katera mala ptica jo sploh je?
Zanimivo jih je tudi opazovati, kakšne navade imajo pri hranjenju v krmilnici. Npr. siničke pridejo po zrno (ponavadi: sončnično seme) in ga odnesejo na sosednje drevo, kjer ga spretno pozobajo. Taščica npr. je "kraljica" zase. Ona zasede hiško in ne spusti nobenega blizu. Ščinkavci in vrabčki v glavnem pobirajo semena po tleh. Približala se je tudi žolna (ne vem katera, bila je rdeča), vendar je za krmilnico prevelika.
Navdušena sem nad to pisano druščino!
Kaj pa vi? Katere ptice prihajajo v vaše krmilnice in kaj opažate?

Pozdravček,

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 27.3 08, 13:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nogavicka je napisal/a:
Ker smo že ravno pri hranjenju... Ponavadi smo jim nasipali le sončnična semena. Letošnjo zimo pa sem jim kupila mešanico semen. V tej mešanici je tudi pšenica (vsaj tako se mi zdi), ki pa je očitno nobena ptica ne je. Pozobajo vse, le pšenico pustijo. Katera mala ptica jo sploh je?

Nečeloma vse, samo dokler so druge dobrote.... tudi sinice, samo one pojedo ven samo kalček. Druače pa ščinkavci, vrabci, strnadi


Zanimivo jih je tudi opazovati, kakšne navade imajo pri hranjenju v krmilnici. Npr. siničke pridejo po zrno (ponavadi: sončnično seme) in ga odnesejo na sosednje drevo, kjer ga spretno pozobajo. Taščica npr. je "kraljica" zase. Ona zasede hiško in ne spusti nobenega blizu. Ščinkavci in vrabčki v glavnem pobirajo semena po tleh.
Dobro opazuješ!

Približala se je tudi žolna (ne vem katera, bila je rdeča), vendar je za krmilnico prevelika.

Njej nastaviš lojevo pogačo ("recept" najdeš v knjigah, tudi na spletu)

Navdušena sem nad to pisano druščino!
Kaj pa vi? Katere ptice prihajajo v vaše krmilnice in kaj opažate?

Odvisno kdaj pa tudi kje. Pa seveda odvisno od krmilnice (na tleh, na drevesu, klasična, poveznik, itd..). VSe to kaj navajš pa še marsikaj drugega pride, tudi srake, vrane, skobec (lovi druge ptice), pa dlesk, rumeni strnad, ...

Pozdravček,

Nogavička
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
cox



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 14:12
Prispevkov: 3
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: 28.3 08, 18:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri nas, na Ježici, somo imeli na dveh krmilnicah, lojenih pogačah in jabolkah tele obiskovalce: domači vrabec, poljski vrabec, pinoža, dlesk, plavček, velika sinica, močvirska sinica, kos, taščica, stržek, turška grlica, sraka, siva pevka, zelenec, čižek, skobec, ščinkavec, golob, lišček, vrana, veliki detel in tiček nekoliko manjši od vrabca podoben samici od zelenca z nakaj manjšim kljunom.
Nekaj vrst je pa letos manjkalo: kalin, brinjevka, brglez

lp cox
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Avtor Sporočilo
Mil
uporabnik


Pridružen/-a: Pon Feb 2005 17:54
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: 28.3 08, 22:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepa "zbirka! Če je bil manjši kot zelenec bi lahko bil čižek, možen je tudi grilček, ki včasih ostane celo pri nas ali pa če je bilo to že proti koncu zime.

Lep pozdrav!
M.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Avtor Sporočilo
cox



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 14:12
Prispevkov: 3
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: 29.3 08, 22:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čižki so kot liščki s špičastim kljunom in so obirali seme na melisi tale se je pa ravsal z vrabci v krmilnici in je imel samo rumeno obrobo na krilu.
Sem stisnil fotko skozi štiri stekla in je neuporabna za določevanje. Zelenec je večji in zrihta vrabce en, dva, tri.., tale je pa moral popustiti.
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    foto-narava Seznam forumov -> Ptice Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
A phpbb template by SkaidonDesigns
Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...